2. wymIaNNaWarszawa 16 i 17 września 2021

Rozmowa w samo południe z udziałem Edwina Bendyka, Agaty Stafiej-Bartosik i Kuby Wygnańskiego

 • Kiedy:
  16 września 12.00-13.00
 • Prowadzenie:
  Edwin Bendyk (Fundacja im. Stefana Batorego, Polityka), Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka w Polsce) i Kuba Wygnański (Fundacja Stocznia). Prowadzi Dariusz Bugalski (autor podcastu K3)

O czym?

Od czasu pierwszej wymIaNNy minęły 2 lata. To nie były 2 lata podobne do innych. Spotkało nas nowe, trudne doświadczenie. Nie wiemy też, co nas jeszcze czeka. Nie byliśmy na to gotowi i ciągle nie jesteśmy. Musieliśmy uczyć się szybko – zrozumieć co się dzieje od strony medycznej, ekonomicznej, społecznej. Musieliśmy inaczej organizować pomoc medyczną, wynaleźć szczepionkę, żyć nie wychodząc z domu – uczyć się, pracować, podtrzymywać relacje. Wszystko to trzeba było wymyślać w wielkim pośpiechu, ucząc się na błędach. Zdolność do poszukiwania nowych rozwiązań i do innowacyjności często decydowała o przetrwaniu.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak będzie też w przyszłości. Innowacyjność nie jest już “dodatkiem”, to raczej “konieczność”.

O tym, dlaczego innowacje społeczne są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, będziemy rozmawiać w czasie sesji wprowadzającej nas w wymIaNNę.

Do rozmowy, prowadzonej przez Dariusza Bugalskiego, zaprosiliśmy trzy osoby, które starają się spoglądać na to co nas otacza także z szerszej – globalnej i ewolucyjnej – perspektywy Edwina Bendyka, Agatę Stafiej-Bartosik i Kubę Wygnańskiego.

Prowadzenie:

 • Edwin Bendyk

  Dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

   

  [fot. Tomasz Leśniowski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92176505]
 • Agata Stafiej-Bartosik

  Dyrektor Generalna Ashoka w Polsce, międzynarodowej organizacji, która zrzesza przedsiębiorców społecznych wprowadzających innowacyjne i systemowe rozwiązania problemów społecznych.

  [fot. ashoka.org]
 • zdjęcie portretowe przyjaźnie, acz dyskretnie uśmiechniętego mężczyzny z posiwiałą brodą w okularach

  Kuba Wygnański

  Prezes Fundacji Stocznia, współzałożyciel wielu organizacji i inicjatyw społecznych (w tym m.in. Stowarzyszenia Klon/Jawor i portalu ngo.pl, Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca). Był zaangażowany we współtworzenie wielu rozwiązań systemowych związanych z funkcjonowaniem organizacji pozarządowych w Polsce, m.in. mechanizmu 1% PIT, FIO oraz Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Wspiera działania Inkubatora pomysłów prowadzonego przez Fundację Stocznia i Gdynię oraz projektu Katalizator innowacji społecznych. Autor kilku publikacji dot. innowacji społecznych. Współtworzył rekomendacje w zakresie deinstytucjonalizacji przygotowane w ramach wspólnego projektu WRZOS-u i Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych: wrzos.org.pl

 • Dariusz Bugalski

  Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem, obecnie podcaster (autor podcastu K3), wcześniej związany m.in. z radiową Trójką i TOK FM. Pisarz, poeta, wykładowca akademicki. Zajmował się także edukacją artystyczną.

  [fot. Wojtek Radwański]
Skip to content