2. wymIaNNaWarszawa 16 i 17 września 2021

O 2. wymIaNNie

Druga edycja wymIaNNy odbyła się 16 i 17 września 2021 r. w Warszawie, głównie w Marzycielach i Rzemieślnikach. Domu innowacji społecznych.

Zorganizowaliśmy ją po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Przez ten czas tak wiele się zmieniło…. Z pewnością okazało się, że innowacyjności społecznej potrzebujemy jeszcze bardziej. Dotarło do nas, że zdolność do bycia innowacyjnym nie jest tylko czymś, co “miło jest mieć”, ale coraz częściej przekonywaliśmy się, że to może być umiejętność decydująca o przetrwaniu. Spotkały nas (i pewnie będą spotykać) wyzwania całkiem nowe i gwałtowne. Musimy za nimi nadążać.

W czasie tej wymIaNNy rozmawialiśmy m.in. o tym:

  • jak szukać innowacji społecznych oraz społecznych innowatorów i innowatorki,
  • jak wspierać ich oraz ich pomysły,
  • jak pracować nad własnymi nowatorskimi pomysłami, a czego przy tej okazji unikać,
  • w jaki sposób warto finansować innowacje społeczne,
  • jak na trwałe zakorzeniać innowacyjność społeczną w praktyce działaniach różnego typu instytucji.
  • wspólnie zastanowimy się nad tym, jak powinien wyglądać szerzej rozumiany system wspierania innowacji społecznych w Polsce i jak wspólnie sprzyjać jego powstaniu

Odwiedziliśmy także różne miejsca w Warszawie, w których realizowane są nowatorskie przedsięwzięcia społeczne.

 


2. edycja wymIaNNy odbyła się w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

Program

16 września:

Zapraszamy na drugie śniadanie, to będzie też czas na spokojne potwierdzanie swojej obecności (rejestrację)

Bardzo nam zależy na tym, aby wymIaNNa była dla nas wszystkich okazją do poznania osób, które zajmują się innowacjami społecznymi – sami je wymyślają i rozwijają lub wspomagają innych. Czasem będą to osoby, o których już kiedyś słyszeliście, ale nigdy nie było szansy na dłuższą rozmowę, czasem zaś będą to zupełnie nowe postaci. Chcemy, aby to poznawanie się działo się to nie tylko „przy okazji”.

Dlatego zapraszamy Was do tego, by początek wymIaNNy przeznaczyć na sprawdzenie, kto jeszcze jest jej uczestnikiem/uczestniczką, a także do przedstawienia siebie innym. Przeprowadzimy Was przez ten proces korzystając z różnych pytań i gier – mamy nadzieję, że razem sprawimy, że będzie to wartościowy, a też miły czas.

Przewodniczkami będą Katarzyna Pliszczyńska i Michalina Przeradzka z Fundacji Stocznia.

Zapraszamy do udziału w kameralnych spotkaniach, które będą okazją do poznania innych innowatorów i innowatorek, którzy zajmują się innowacjami społecznymi w zbliżonych do Was tematach.

Innowacje społeczne w….

  1. działaniach z i na rzecz osób z niepełnosprawnościami – moderacja: przedstawicielki Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni
  2. działaniach z i na rzecz migrantów/migrantek i uchodźców/uchodźczyń – moderatorka: Iwona Cichowicz, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
  3. działaniach z i na rzecz osób starszych – moderacja: Agata Bluj, Fundacja Stocznia
  4. edukacji – moderatorka: Elżbieta Tołwińska-Królikowska, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
  5. partycypacji i aktywności obywatelskiej – moderatorka: Katarzyna Pliszczyńska, Fundacja Stocznia
  6. rynku pracy – moderatorzy: Weronika Chodacz i Łukasz Komuda, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

W czasie spotkań porozmawiacie o Waszych inicjatywach, wymienicie się kontaktami, ale też doświadczeniami i opiniami na temat tego, co jest szczególnym wyzwaniem w pracy nad innowacjami w każdym z tych obszarów tematycznych.

Z myślą o tych, którzy nie odnajdą się w powyższych tematach zorganizujemy także tzw. grupę varia, czyli przestrzeń do rozmowy o wszelkich innych tematach, które uznacie za warte rozmowy.

Zapraszamy na wieczorną rozmowę o niełatwej, krętej drodze innowatorów i innowatorek. Skąd biorą się innowacje? W jakiej mierze to wynik indywidualnych cech (a czasem wręcz geniuszu indywidualnych osób) a w jakiej “produkt” procesów i okoliczności, które powodują, że innowacje pojawiają się w ten lub inny sposób, kiedy przychodzi na nie czas i są wynikiem specyficznej ewolucji?

Czy gdyby Edison nie wynalazł żarówki do dziś siedzielibyśmy przy naftowej lampie? Raczej nie. Przed nim był inne osoby. Okazuje się, że ponad 20 osób wpadło na ten pomysł mniej więcej w tym samym czasie… Nie zmienia to jednak faktu, że każda z nich w pewnym momencie wpadła na pomysł, postanowiła zmierzyć się z wyzwaniem, oddała się marzeniom, że można sprawy urządzić inaczej.

W sesji wieczornej spróbujmy posłuchać opowieści i świadectw osób, które zdecydowały się w jakimś momencie zaryzykować i “skoczyć” w innowacje. Czasem więcej niż raz. O taki momentach granicznych, o roli odwagi, skłonności do ryzyka i zdolności do zbierania się po bolesnych czasem upadkach porozmawiamy z:

  • Jacem Jakubowskim (psychologiem, współtwórcą Grupy TROP, wcześniej pedagogiem, a nawet hipisem)
  • Krystianem Jażdzewskim (profesorem, lekarzem, współazałożyciem Warsaw Genomics, czyli instytucji, która na początku pandemii w ekspresowym tempie uruchomiła testy na COVID, które pozwoliły m.in. na szybkie testowanie personelu szpitali by uniknąć zamykania poszczególnych oddziałów)
  • Ewą Smuk-Stratenwerth i Peterem Startenwerth (współzałożycielami Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Ziarno oraz Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego)

Wieczorem zapraszamy na półgodzinne, odstresowujące przedstawienie w wykonaniu Teatru improwizowanego Klancyk (więcej o Teatrze >>). Jest to teatr innowacyjny, który gra komediowe spektakle powstające na żywo. Na scenie stworzą świat wyobraźni, który rodzi się między aktorami a publicznością. Świat nowych, oryginalnych skojarzeń, interakcji i zaskoczeń. Stworzą coś tylko dla nas, coś co już nigdy się nie powtórzy (w języku innowatorów: nie wyskaluje!). Ciekawi Was jak zagrają osobę, która jest innowatorem społecznym? Przyjdźcie koniecznie! Nie będzie daleko, bo kolacja będzie na II piętrze, a przedstawienie na III 😉

17 września:

Zapraszamy na śniadanie w Marzycielach i Rzemieślnikach, w trakcie którego poznamy kolejnych innowatorów i innowatorki

Pytanie jakie chcemy postawić na koniec jest następujące: czy suma obecnie dostępnych różnych elementów wsparcia innowacji społecznych (instytucji, procesów, zasobów, usług etc.) układa się w system? Chodzi nam o system jako względnie kompletną, różnorodną, dostępną, trwałą sieć instytucji i relacji między nimi. Czy możemy mówić o ekosystemie podkreślając jego organiczny charakter, ewolucyjność, delikatność, powiązanie wielu elementów a także to, że innowacje nie są w nim „produkowane” ale znajdują przyjazne środowisko mogą się rozwijać? Czy uda nam się uniknąć fabryki i tworzyć raczej ogród?

 

W czasie tej części zastanowimy się wspólnie, jak mógłby wyglądać taki ekosystem. Z czego się składa? Które jego elementy już istnieją (czasem w nadmiarze), a których nam brakuje? Na ile może on być produktem zaprojektowanym, a na ile wydarzy się sam? O tym wszystkim porozmawiamy m.in. z Martyną Rubinowską z Ashoka w Polsce, organizacji, która od lat inspiruje i wspiera innowacje społeczne i ma unikalną globalną perspektywą i olbrzymie doświadczenie – działa od 40 lat, obecnie prawie w 100 krajach. Sama Ashoka jest czymś w rodzaju systemu, ale stara się patrzyć szerzej (zobacz >>)

 

Tyle o Ashoka, ale do tej rozmowy zaprosimy też wszystkich tych, którzy zostaną z nami w tej ostatniej, arcyciekawej części WymiaNNy. Warto zostać. Lepiej tworzyć dobry system niż później obalać zły…

Zobacz zdjęcia

fot. Wojtek Radwański

Organizatorzy

  • Fundacja Stocznia

    Od ponad 10 lat tworzymy i wspieramy skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych, włączamy obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych oraz pomagamy organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne.

    Rozwijamy i upowszechniamy dobre praktyki, tworzymy narzędzia ułatwiające działalność społeczną, prowadzimy badania społeczne, szkolimy oraz opracowujemy materiały edukacyjne. Z efektów naszych działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski.

    Wierzymy, że wiele ważnych społecznie potrzeb wymaga nowego podejścia. Dlatego samodzielnie, lub pomagając innym, szukamy, dopracowujemy i sprawdzamy w praktyce nowatorskie rozwiązania, czyli innowacje społeczne.

  • Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

    Staramy się tak wpływać na zmiany systemu społeczno-ekonomicznego, aby był on coraz bardziej elastyczny, otwarty na współpracę i efektywny. Uważamy, że nie jest to możliwe bez włączania obywateli w tworzenie i realizację zadań publicznych. Dlatego też takie terminy jak „ekonomia społeczna” czy „partycypacja publiczna” są dla nas bardzo ważne.

    Prowadzimy inkubator innowacji społecznych w obszarze rynku pracy przyszłości – TransferHUB. Wraz z Fundacją Stocznia tworzymy Katalizator Innowacji Społecznych.

Skip to content