4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

Spacer śladami modernizmu w Gdyni

  • Kiedy:
    21 września (czwartek), 18.15-19.45
  • Miejsce zbiórki:
    plac przed PPNT

Spacer będzie spokojną przechadzką od historycznego miejsca, którym był przed laty Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, do kultowego już Mini-Muzeum, gdzie odtworzono wnętrza perły przedwojennej architektury. Po drodze spotkamy i poznamy wiele miejsc i kamienic, które stworzyły z Gdyni najmłodszy w Polsce Pomnik Historii pretendujący właśnie do miejsca na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po Gdyni oprowadzi nas wielki pasjonat miasta, Arkadiusz Brzęczek, dla którego to miasto jest esencją istnienia. Podczas swoich spacerów i prezentacji przybliża piękno i wyjątkowość tego miejsca oraz otwiera jego zamknięte przestrzenie, także w ramach festiwalu Open House Gdynia, który współorganizuje. Gdynię prezentuje w całej rozciągłości, najpierw od czasów, kiedy była jeszcze wsią, potem letniskiem i wreszcie miastem z epoki międzywojennego modernizmu, aż po jego współczesność. Jest autorem przewodnika po gdyńskim modernizmie i czterech książek „Sekrety gdyńskich kamienic”. W dziedzinie turystyki otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego – Osobowość Roku.

mężczyzna siedzący na krześle na ulicy w pobliżu zieleni miejskiej
mężczyzna siedzący na krześle na ulicy w pobliżu zieleni miejskiej

Spacer zakończy się w miejscu, które znajduje się całkiem niedaleko Konsulatu Kultury (w d. Domu Marynarza Szwedzkiego), gdzie odbędzie się spotkanie wieczorne.

Skip to content