4. wymIaNNaGdynia 21 i 22 września 2023

O 4. wymIaNNie

Za nami kolejna wymIaNNa – porozmawiajmy o innowacjach społecznych.

Spotkaliśmy się już po raz czwarty, by wspólnie porozmawiać i wymieniać się doświadczeniami związanymi z innowacjami społecznymi, a więc z nowymi sposobami działania, usługami, a także przedmiotami i urządzeniami, które lepiej niż dotychczas odpowiadają na realne potrzeby społeczne. Takimi, które – parafrazując słowa prezydenta Lincolna o demokracji – tworzone są przez ludzi, dla ludzi i z ludźmi.

Spotkaliśmy się  21 i 22 września 2023 r. w Gdyni i Gdańsku.

Głównym miejscem naszego spotkania był Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni –  idealne miejsce do dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Drugi dzień spędziliśmy częściowo w tym samym miejscu, ale odwiedziliśmy też różne instytucje i przestrzenie w Gdańsku i Gdyni – takie, które same są innowacjami społecznymi lub są im przyjazne.

wymIaNNę organizujemy już kolejny raz w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Co się działo?

Chcieliśmy, aby te dwa dni były czasem poznawania nowych pomysłów i ludzi, inspirowania siebie nawzajem a także budowania relacji na przyszłość. Mamy nadzieję, że się to udało.

Tak jak w poprzednich edycjach, także tym razem zaproponowaliśmy Wam różne formaty spotkań i rozmów o innowacjach. Były sesje warsztatowe mające na celu poszerzenie kompetencji, pogłębienie wiedzy i wymianę doświadczeń oraz wspomniane już wizyty studyjne. Oczywiście nie zabrakło też mniej oficjalnych i mniej ustrukturyzowanych momentów, w czasie których mogliśmy lepiej się poznać, zapamiętać i zainspirować siebie nawzajem.

Dla kogo jest wymIaNNa?

Na wymIaNNę zaprosiliśmy wszystkich, którzy zajmują się innowacjami społecznymi:

 • innowatorów i innowatorki, czyli osoby, które samodzielnie lub przy wsparciu innych tworzą innowacje społeczne – wymyślają je, sprawdzają w praktyce, rozwijają zwiększając ich skalę i/lub zapewniając im trwałość,
 • przedstawicielki i przedstawicieli instytucji wspierających innowacje: inkubatorów innowacji społecznych, samorządów lokalnych, administracji centralnej, uczelni, grantodawców, instytucji finansowych czy firm zaangażowanych społecznie,
 • wszystkie osoby w inny sposób związane z obszarem innowacji społecznych lub zainteresowane nim.

Program

Zapraszamy do zapoznania się z programem ostatniej wymIaNNy.

 

Dzień 1: 21 września 2023 r.

Czas na rejestrację, poranną kawę i przywitanie się ze znajomymi ;).

W czasie wymIaNNy były tylko dwa momenty, gdy spotkaliśmy się wszyscy razem na jednej sali. To był jeden z nich 😉

Chcieliśmy wspólnie zacząć, zobaczyć się, ucieszyć, a potem wspólnie posłuchać wystąpienia dr Alka Tarkowskiego „Rozum zbiorowy w czasach sztucznej inteligencji.”

Spotkaliśmy się w sali C.

Od 20.00 zaprosiliśmy na wieczorne spotkanie do Konsulatu Kultury mieszczącego się w d. Domu Marynarza Szwedzkiego przy ul. Jana z Kolna 25 w Gdyni.

Dzień 2: 22 września 2023 r.

Zaprasiliśmy na wspólne śniadanie do Parku Naukowo-Technologicznego.

Zobacz zdjęcia

fot. Wojtek Radwański

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami 4. wymIaNNy byli:

 • Fundacja Stocznia

  Od ponad 14 lat tworzymy i wspieramy skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych, włączamy obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych oraz pomagamy organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne. Rozwijamy i upowszechniamy dobre praktyki, tworzymy narzędzia ułatwiające działalność społeczną, prowadzimy badania społeczne, szkolimy oraz opracowujemy materiały edukacyjne. Z efektów naszych działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski. Wierzymy, że wiele ważnych społecznie potrzeb wymaga nowego podejścia. Dlatego samodzielnie, lub pomagając innym, szukamy, dopracowujemy i sprawdzamy w praktyce nowatorskie rozwiązania, czyli innowacje społeczne.

 • Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

  Staramy się tak wpływać na zmiany systemu społeczno-ekonomicznego, aby był on coraz bardziej elastyczny, otwarty na współpracę i efektywny. Uważamy, że nie jest to możliwe bez włączania obywateli w tworzenie i realizację zadań publicznych. Dlatego też takie terminy jak „ekonomia społeczna” czy „partycypacja publiczna” są dla nas bardzo ważne. Prowadzimy inkubator innowacji społecznych w obszarze rynku pracy przyszłości – TransferHUB. Wraz z Fundacją Stocznia tworzymy Katalizator Innowacji Społecznych.

 • Miasto Gdynia

  Miasto Gdynia od lat wspiera innowacje społeczne i stara się w nowatorski sposób odpowiadać na wyzwania i potrzeby społeczne mieszkańców Gdyni. Zajmuje się tym m.in. Laboratorium Innowacji Społecznych, które jest samodzielną jednostką budżetową Gminy Miasta Gdyni. Ogniskuje swoje działania na projektowaniu i realizowaniu strategii, modeli, metod oraz nowych rozwiązań . Organizuje i wspiera procesy rewitalizacyjne oraz animacyjne w lokalnych społecznościach na terenie miasta.

Partnerami 4. wymIaNNy są

 • Miasto Gdańsk

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu z nami:

Helena Bremer i Zofia Komorowska

wymianna@stocznia.org.pl

tel. 609 608 226

Skip to content