Jak robić innowacje społeczne w organizacjach?
- Kiedy:15 października (wtorek), godz. 9:30-11:00
- Prowadzenie:Krzysztof Alcer, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
- Paneliści/Panelistki:Michał Braun, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Mariusz Godlejewski, Dyrektor Programowy w Fundacji Studio M6 - Sala:Poziom 2, Sala K
- Formuła:sesja wymiany doświadczeń
Organizacje pozarządowe pełnią i mogą pełnić wiele niezwykle ważnych ról w procesie rozwijania innowacji społecznych. Mogę być twórcami – przyczyniać się do powstawania wynalazków społecznych, mogą wspierać innowatorów i innowatorki uczestnicząc tylko w proces testowania i szycia innowacji na miarę (bo mają zasoby i doświadczenie). Mogę być kołem zamachowym upowszechniania innowacji, mogę też tworzyć ważne dla ekosystemu innowacji instytucje lub rozwiązania systemowe. Mogą w końcu po prostu używać innowacji, by skuteczniej realizować swoje cele. Możliwości w tym temacie jest wiele – każda to potencjalne zyski dla organizacji (oraz koszty).
Podczas spotkania rzuciliśmy okiem na te różne funkcje i potencjały przez przykłady z Polski i ze świata. Dyskutowaliśmy o tym, jak organizacje pozarządowe w Polsce odnajdują się w systemie innowacji społecznych. Przyjrzeliśmy się także wątkom: grantów na projekty innowacyjne, punktów za innowacje, presji na innowacyjność i lokalnym strategiom współpracy z organizacjami pozarządowymi w kontekście innowacji społecznych.
Prowadzenie:
-
Krzysztof Alcer
Pracuje w organizacjach pozarządowych od 25 lat. Zakładał i współzakładał kilka stowarzyszeń i fundacji. Aktywista praw człowieka i praw zwierząt. Jest wiceprezesem Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz członkiem zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Od czterech lat koordynuje w FISE projekt Katalizator innowacji społecznych.
Paneliści/Panelistki:
-
Michał Braun
Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ekspert i praktyk w dziedzinie partycypacji publicznej i trzeciego sektora. Ma piętnastoletnie doświadczenie pracy w organizacjach pozarządowych. Zarządzał wieloma organizacjami pozarządowymi w Polsce, pracował jako ekspert m.in. dla Komisji Europejskiej i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oceniając wnioski Erasmus+ i Asylum, Migration and Integration Fund, a także w inkubatorach organizacji pozarządowych i instytucjach wspierających ekonomię społeczną. Jako koordynator, trener i konsultant pracował w projektach edukacyjnych Erasmus+ w wielu krajach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
Przez lata związany z Centrum Wolontariatu w Kielcach, którym zarządzał w latach 2010 – 2015. Zajmował się pracą z młodymi, projektami na rzecz demokracji lokalnej oraz ogólnopolską polityką na rzecz młodzieży, w tym unijnym dialogiem młodzieżowym przewodnicząc Krajowej Grupie Roboczej. Były członek Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
-
Mariusz Godlejewski
Uzyskał dyplom VII edycji programu PROMENGO dla Menadżerów NGO, prowadzonego przez Fundację Akademię Organizacji Pozarządowych, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W marcu 2023 r. ukończył “Wydział Innowacji” prowadzony przez Fundację Stocznia i Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Katalizatora Innowacji Społecznych. Uczestnik programu “NGO Community: Building Internationa Bridges”, prowadzonego przez Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Z Fundacją Studio M6 związany jest od 2019 roku. Odpowiada za prowadzenie biura projektów, w którym kształtowana jest strategia projektowa organizacji. Członek Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń w latach 2022–2026. Zaangażowany w rozwój innowacji Społeczna Agencja Pośrednictwa. Opowie o wpływaniu na politykę urzędu miasta Torunia dotyczącą wspierania innowacyjności społecznej w lokalnych organizacjach pozarządowych.