5. wymIaNNaKielce 14 i 15 października 2024

Rzemieślnicy spotykają Marzycieli – mejkerskie przestrzenie i technologie na rzecz rozwiązywania problemów społecznych

  • Kiedy:
    14 października (poniedziałek), godz. 14:30-16:00
  • Prowadzenie:
    Paweł Sielczak, Fundacja Stocznia
  • Paneliści/Panelistki:
    Dawid Pieper, Fundacja Prowadnica
    Agnieszka Bykowska-Giler, Wolskie Centrum Kultury
  • Formuła:
    prezentacja/wykład

Ruch wytwórców (ang. maker movement) to wciąż stosunkowo mało znane zjawisko w Polsce – zarówno wśród badaczy, badaczek, decydentów, decydentek, jak i opinii publicznej. Nawet sami wytwórcy nie zawsze są zgodni, czy można mówić o spójnym ruchu, a jeśli tak, to kto dokładnie miałby do niego należeć. Niezaprzeczalnie jednak istnieją w Polsce pracownie mejkerskie – fablaby, makerspace, hackerspace oraz warsztaty rzemieślnicze, oferujące przestrzeń do kreatywnej ekspresji i edukacji. To w tych miejscach wytwórcy spotykają się, dyskutują, tworzą i znajdują rozwiązania dla różnorodnych wyzwań – często doskonale się przy tym bawiąc.

Pracownie mejkerskie różnią się od siebie wielkością i wyposażeniem – od małych warsztatów na kilkunastu metrach kwadratowych z podstawowym sprzętem, po przestronne miejsca oferujące nowoczesne technologie.

Dwa lata temu Fundacja Stocznia postanowiła zbadać, jakie znaczenie mają te przestrzenie w polskim ekosystemie innowacji społecznych. W wyniku tego powstał raport, który będzie punktem wyjścia do naszej sesji. Zapraszamy Was do fascynującej podróży po świecie wytwórców i ich pracowni, gdzie pasja spotyka się z technologią, a innowacje społeczne stają się rzeczywistością.

Podczas tej sesji zgłębimy świat mejkerów, którzy dzięki dostępowi do technologii i swojej pomysłowości tworzą prototypy, narzędzia i rozwiązania dla problemów społecznych.

Pokażemy jak idee z warsztatów mejkerskich mogą przekształcić się w projekty o realnym wpływie na nasze codzienne życie. Agnieszka Bykowska-Giler, koordynatorka Męskiej Szopy na warszawskiej Woli, opowie o tym, jak jej warsztat stał się miejscem integracji lokalnej społeczności. Natomiast Dawid Pieper z Fundacji Prowadnica zaprezentuje innowacyjne rozwiązania dla osób niewidomych, stworzone z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Jeżeli jesteś ciekawy/a, jak przestrzeń, narzędzia i umiejętności techniczne mogą zostać wykorzystane do tworzenia pozytywnych zmian społecznych, ta sesja jest właśnie dla Ciebie.

Prowadzenie:

  • Paweł Sielczak

    Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu absolutorium porzucił narzędzia badawcze na rzecz narzędzi budowlanych. Na co dzień zajmuje się projektami społecznymi w Fundacji Stocznia oraz od wielu lat prowadzi zajęcia techniczne/STEAM dla dzieci i młodzieży. Stara się także działać na rzecz rozwoju Ruchu Wytwórców w Polsce (Maker Movement). W 2022 r. współtworzył w Fundacji Stocznia badanie polskich pracowni mejkerskich. 

    Rozwija swoje umiejętności i pasje wytwórcze wraz z synem w przydomowym warsztacie. Od 2014 roku współtworzy stowarzyszenie DziałajMY!, w ramach którego prowadził projekty związane z edukacją wytwórczą i technologiczną. Pomagał w sąsiedzkiej inicjatywie na warszawskim Żoliborzu – ŻOLIMAJSTER, gdzie tworzona była oddolna wspólnota rodziców poświęcających swój czas na edukowanie dzieci w duchu edukacji STEAM (z dużym naciskiem na umiejętności manualne, konstrukcyjne i programowania).

Paneliści/Panelistki:

  • Dawid Pieper

    Przedstawiciel Fundacji Prowadnica, która jest młodą organizacją działającą na rzecz osób niewidomych. Wszyscy członkowie Zarządu są osobami z dysfunkcją wzroku.

    Fundacja działa przede wszystkim w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii oraz w projektach skierowanych do młodzieży. Jej flagowym projektem jest „Dotknij Trzeciego Wymiaru” – badanie zastosowań druku 3D na rzecz osób niewidomych.

  • Agnieszka Bykowska-Giler

    Koordynatorka Męskiej Szopy przy Wolskim Centrum Kultury w Warszawie. Wcześniej była jedną z pierwszych wolontariuszek działających w tym miejscu. Prowadzi pracownię Dama z wiertarką, gdzie organizowane są zajęcia stolarskie dla dzieci i dorosłych.

Skip to content