Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Poznaj zwycięzców 10. edycji konkursu European Social Innovation Competition!

20-03-2023
Zakończyły się zmagania w kolejnej edycji European Social Innovation Competition, którego tematem było hasło "przyszłość życia" (the future of living).

Europejski Konkurs Innowacji Społecznych to wydarzenie, którego celem jest wyróżnienie pomysłodawców najbardziej innowacyjnych rozwiązań wyzwań społecznych. W 10. edycji jury wyłoniło trzech zwycięzców, których każdy otrzyma po 50 000 euro nagrody na dalszy rozwój:

  • ReLearn (Włochy) wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc firmom i gminom zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko poprzez monitorowanie produkowanych odpadów.
  • Sostre Cívic (Hiszpania) z powodzeniem wdraża alternatywny model mieszkaniowy, bardziej sprawiedliwy i dostępny, non-profit, niespekulacyjny i transformacyjny.
  • Efficient Energy Technology  z projektem SolMate Pro (Austria) zapewnia magazynowanie energii (pilny problem związany z przejściem na odnawialne źródła energii) na obszarach miejskich, zachowując dużą łatwość użytkowania.

ReLearn to inicjatywa młodych osób, chcących zrewolucjonizować system sortowania odpadów. Wymyślili oni NANDO – inteligentny czujnik (instalowany na istniejących pojemnikach na śmieci), raportujący dzienną produkcję odpadów, na przykład w miejscach pracy. Urządzenie wykorzystuje elementy grywalizacji w celu osiągnięcia jak najlepszego wskaźnika recyklingu, motywując tym społeczności do dokładnego segregowania odpadów biurze czy w domu.

Sostre Cívic to stowarzyszenie powstałe w 2004 roku, które skupia swoje zaangażowanie wokół problemu dostępności mieszkalnictwa w Katalonii. Jest pionierem w kraju w promowaniu spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego jako alternatywę dla dostępu do mieszkań, ponieważ gwarantuje ono prawo do mieszkania w perspektywie długoterminowej i odchodzi od obecnego modelu, który promuje własność prywatną jako większościowy system własności w przekazywaniu użytkowania.

Efficient Energy Technology (EET) jest firmą założoną w 2017 roku, a do konkursu przystąpiła z innowacyjnym urządzeniem, które potrafi wykrywać zużycie energii w gospodarstwie domowym z dowolnego gniazdka ściennego bez dodatkowego sprzętu. W oparciu o tę technologię opracowano produkt fotowoltaiczny SolMate.

Więcej informacji o konkursie i jego tegorocznych laureatach znajdziesz tutaj:

https://eic.ec.europa.eu/news/meet-winners-10th-edition-european-social-innovation-competition-2023-02-02_en

 

 

Skip to content