Wstecz Poznaj zwycięzców 10. edycji konkursu European Social Innovation Competition!
Europejski Konkurs Innowacji Społecznych to wydarzenie, którego celem jest wyróżnienie pomysłodawców najbardziej innowacyjnych rozwiązań wyzwań społecznych. W 10. edycji jury wyłoniło trzech zwycięzców, których każdy otrzyma po 50 000 euro nagrody na dalszy rozwój:
- ReLearn (Włochy) wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc firmom i gminom zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko poprzez monitorowanie produkowanych odpadów.
- Sostre Cívic (Hiszpania) z powodzeniem wdraża alternatywny model mieszkaniowy, bardziej sprawiedliwy i dostępny, non-profit, niespekulacyjny i transformacyjny.
- Efficient Energy Technology z projektem SolMate Pro (Austria) zapewnia magazynowanie energii (pilny problem związany z przejściem na odnawialne źródła energii) na obszarach miejskich, zachowując dużą łatwość użytkowania.
ReLearn to inicjatywa młodych osób, chcących zrewolucjonizować system sortowania odpadów. Wymyślili oni NANDO – inteligentny czujnik (instalowany na istniejących pojemnikach na śmieci), raportujący dzienną produkcję odpadów, na przykład w miejscach pracy. Urządzenie wykorzystuje elementy grywalizacji w celu osiągnięcia jak najlepszego wskaźnika recyklingu, motywując tym społeczności do dokładnego segregowania odpadów biurze czy w domu.
Sostre Cívic to stowarzyszenie powstałe w 2004 roku, które skupia swoje zaangażowanie wokół problemu dostępności mieszkalnictwa w Katalonii. Jest pionierem w kraju w promowaniu spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego jako alternatywę dla dostępu do mieszkań, ponieważ gwarantuje ono prawo do mieszkania w perspektywie długoterminowej i odchodzi od obecnego modelu, który promuje własność prywatną jako większościowy system własności w przekazywaniu użytkowania.
Efficient Energy Technology (EET) jest firmą założoną w 2017 roku, a do konkursu przystąpiła z innowacyjnym urządzeniem, które potrafi wykrywać zużycie energii w gospodarstwie domowym z dowolnego gniazdka ściennego bez dodatkowego sprzętu. W oparciu o tę technologię opracowano produkt fotowoltaiczny SolMate.
Więcej informacji o konkursie i jego tegorocznych laureatach znajdziesz tutaj: