Wstecz Upowszechnianie innowacji – cykl spotkań online w podgrupach tematycznych
Cykl ten jest realizacją jednej z inicjatyw, która powstała w trakcie warsztatu o upowszechnianiu innowacji w Łodzi. Zwróciliśmy uwagę na duży potencjał, jaki tkwi w łączeniu innowacji z różnych inkubatorów w "paczki" pod względem grupy docelowej czy instytucji, do jakiej są skierowane. Spotkania mają pomóc nam przekuć ten potencjał w realne działania.
Co i kiedy?
Zapraszamy do udziału w kolejnych dwóch spotkaniach z cyklu online o upowszechnianiu innowacji. Każde spotkanie poświęcone jest innemu obszarowi tematycznemu, można wziąć udział we wszystkich bądź tych, które wydają Wam się najciekawsze i najbliższe Waszemu inkubatorowi. Dwa czerwcowe spotkania będą miały nieco inną formę niż te już odbyte.
- 6 czerwca (wtorek) godz. 10:00 – 11:30, online
Porozmawiamy o upowszechnianiu innowacji odpowiadających na problem kryzysu bezdomności.
- 14 czerwca (środa) godz. 10:00- 11:30, online
To spotkanie będzie poświęcone innowacjom z obszaru seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób starszych.
Zgłoszenia zbieramy do 2 czerwca przez formularz dostępny TUTAJ.
Gdzie?
Spotkania odbywają się online na Zoom’ie, link prześlemy przed spotkaniem do osób, które zgłoszą chęć udziału.
O cyklu
Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań – narad w gronie inkubatorów, o upowszechnianiu innowacji. Spotkania odbywają się online. Każde będzie poświęcone innemu obszarowi tematycznemu. Kluczem podziału są zagadnienia, które poruszają upowszechniane aktualnie innowacje lub rodzaj podmiotów czy osób, które mogą ją wdrażać. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach z cyklu albo tylko w tych, które interesują Was ze względu na temat.
Na razie odbyły się spotkania dot. następujących obszarów:
- 15 maja 2023 r. rozmawialiśmy o upowszechnianiu innowacji, z których mogą korzystać instytucje włączenia społecznego (m.in ośrodki pomocy społecznej, centra usług społecznych, środowiskowe domy samopomocy, domy pomocy społecznej);
- 17 maja 2023 r. spotkanie poświęciliśmy innowacjom, z których mogą korzystać szkoły i inne placówki oświatowe.
Zapraszamy do udziału w kolejnych odsłonach cyklu.
Wnioski z warsztatu o upowszechnianiu w Łodzi
W tym miejscu podsumowaliśmy wnioski z warsztatu o upowszechnianiu innowacji w Łodzi. Są to propozycje tego, w jaki sposób inkubatory mogą łączyć siły i współpracować, szczególnie na etapie upowszechniania.
- upowszechanianie innowacji
Jako inkubatory stanowicie dla siebie nawzajem spory zasób. Warto o tym pamietać, zwłaszcza na etapie wychodzenia z innowacją do świata. W Łodzi w dużej mierze zgodziliśmy się co do tego, że warto współpracować na etapie docierania do instytucji, placówek czy do danej grupy docelowej. Wskazaliśmy jak duży potencjał może tkwić w „klastrowaniu” czy łączeniu innowacji w „paczki” tematyczne. Kontynuując ten wątek organizujemy cykl spotkań online, o którym mowa powyżej.
- wspieranie innowatorów/ek
W procesie inkubowania organizujecie dla innowatorów/ek szkolenia, wydarzenia, wsparcie eksperckie. Zdarza się, że są one sprofilowane pod konkretnego innowatora, ale bywają też szkolenia o bardziej uniwersalnym zakresie. Co gdyby te drugie były otwarte dla szerszego grona innowatorów? Aby uniknąć dublowania wydarzeń i korzystać wzajemnie ze swoich działań, zachęcamy do bieżącego informowania o działaniach, które mogą mieć szersze grono odbiorców. Świetnym miejscem do wymiany informacji jest nasza inkubatorowa grupa na Facebooku.
- narada inkubatorów przed składaniem wniosków w konkursie na nowe inkubatory
Poznaliśmy już ogólne założenia konkursów na inkubatory w ramach Programu FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027), przedstawiła nam je na spotkaniu w Łodzi Hanna Kądziela z MFiPR. Jest jednak możliwe, że gdy poznamy regulamin konkursu i przyjdzie czas na składanie wniosków, będziemy potrzebowali zderzenia myśli i narady w zaufanym inkubatorowym gronie. Harmonogram konkursu nie jest jeszcze znany. Jak daty zostaną opublikowane zajmiemy się organizacją takiego spotkania.
- dzielenie się zasobami
Mamy tu na myśli wymianę między inkubatorami informacji co do swoich zasobów (dzielenie się knowhow’em, ekspertami, kontaktami, metodami upowszechniania i promocji). Częściowo dzieje się to podczas spotkań, warsztatów, wyjazdów organizowanych w ramach Katalizatora. Do tego chcielibyśmy jeszcze dodać bazę zasobów, wyborażamy to sobie jako plik, gdzie inkubator wpisuje czym może i chce się podzielić. Nie podajemy tam kontaktów bezpośrednich do konkretnych osób, ale wskazujemy w bardziej ogólny sposób, że posiadamy taki kontakt. przykładowo: inkubator ma kontakt do osoby, która świetnie zna się na dostępności cyfrowej, albo kontakt do dyrektora jakieś placówki.