Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Matka innovaatioon, czyli innowacje społeczne w Helsinkach

21-04-2023
Matka Innovaatioon to po fińsku "podróż w kierunku innowacji". Właśnie taka była nasza wizyta studyjna w stolicy Finlandii, zorganizowana w ramach Katalizatora Innowacji Społecznych.

Ekipa pracowniczek inkubatorów innowacji społecznych z całej Polski – od Szczecina przez Poznań i Rybnik, aż po Cieszyn – ma za sobą trzy dni napakowane gęsto inspirującymi rozmowami. Były to spotkania przedstawicielami helsińskich organizacji, zajmujących się innowacjami, innowatorkami społecznymi, zajawkowiczami rozkręcającymi swoje pionierskie pomysły, pracowniczkami uczelni, a nawet z urzędniczkami z kilku rządowych resortów.

Między 17 a 19 kwietnia 2023 udało nam się odwiedzić między innymi…

Ministerstwo spraw ekonomicznych i zatrudnienia (Työ- ja elinkeinoministeriö)

Gdzie z ust ministerialnego doradcy,  Tapaniego Kojonsaari oraz Very Djakonoff z think-tanku Demos Helsinki usłyszałyśmy opowieść o dotychczasowej historii systemowego rozwijania i wspierania innowacji społecznych w Finlandii, a także o przyszłych wyzwaniach związanych z budowaniem ekosystemu innowacji społecznych w Finlandii. 

Z kolei pracowniczki Finnish Institute for Health and Welfare oraz Rehabilitation Foundation dzieliły się z nami swoimi doświadczeniami z tworzenia fińskiego Centre of Expertise, czyli instytucji zapewniającej wsparcie i doradztwo przedsiębiorcom społecznym oraz Competence Center for Social Innovation.

Gdy dodać do tej mieszanki obustronną ciekawość – i nas, i naszych fińskich gospodarzy – otrzymujemy niezwykłą szansę do wymiany przemyśleń i poglądów na temat kultury wspierania i tworzenia innowacji społecznych.

 

 

grupa wyjazdowa wraz przedstawicielami fińskich ministerstw i NGOsów pozuje na tle flag Finlandii, UE i Ukrainy.

Helsieni

To zrównoważona hodowla grzybów jadalnych założona 60 kilometrów od centrum Helsinek przez trójkę pasjonatów Chrisa Holtslaga, Stéphana Poirié i Benoit Mantela. Helsieni promuje idee ekonomii obiegu zamkniętego, urban farmingu i pysznego jedzonka.

Boczniaki ostrygowate, opieńki czy shitake hodowane na farmie nawożone są zużytymi fusami po kawie, a rosną podłożu z trocin lub na drewnianych kłodach.  Oprócz samych grzybów Helsieni sprzedaje także zestawy zarodników, dzięki którym każdy właściciel ogródka, czy zacienionego balkonu może rozpocząć uprawę na własny użytek.

Startup Refugees

Zgodnie z nazwą, ta innowacja społeczna powstała z potrzeby szybkiego włączenia przybywających do Finlandii uchodźców i migrantów lokalny na rynek pracy. Sieć wsparcia od 2015 roku pomogła już ponad 1800 osobom w zyskaniu zatrudnienia lub założeniu własnego biznesu. Startup refugee oferuje nie tylko pomoc w zrozumieniu fińskiego systemu prawnego i przezwyciężeniu barier formalnych, ale także indywidualne wsparcie od rozpoznania kwalifikacji i kompetencji, aż po połączenie z potencjalnymi pracodawcami i partnerami.

 

Mummodisko

Mummodisko to organizacja, która zajmuje się integracją międzypokoleniową poprzez organizowanie imprez disco dla osób w każdym wieku w całej Finlandii. Podczas potańcówek Mummodisko pojawiają się ludzie w każdym wieku i wszystkich możliwych do wyobrażenia gatunków. 

TREMOR

Działający w ramach Uniwersytetu Helsińkiego inkubator pomysłów. To intensywny program dla „zmieniaczy świata”,  którzy wychodząc od dobrze zdefiniowanego pomysłu na biznes, dzięki wsparciu i mentoringowi pracowniczek_ów inkubatora, przekształcają je w zrównoważoną społecznie przedsiębiorczość.

 

Zdjęcie przedstawia grupę osób z wyjazdu na tle napisu "Helsinki" i zachodzącego słońca.

Podziękowania za wciągający program i organizację należą się Agnieszce Kalinowskiej, pod wodzą której udało się nie spóźnić na ani jedno spotkanie, broniąc tym samym honoru polskiego sektora innowacji społecznych 🙂

A w czasie wolnym od zaplanowanej marszruty czekały nas: słynna biblioteka Oodi, zbudowana na stulecie fińskiej niepodległości, spacery po portowym nabrzeżu, poszukiwanie Muminków i wiele innych atrakcji, o które zainteresowani muszą osobiście dopytać uczestniczki wizyty studyjnej…

 

Skip to content