Wstecz Obcy (?) pod wspólnym dachem – spotkanie wokół innowacji związanych ze społecznym co-housingiem
Dla kogo?
- zajmujesz się nowatorskimi działaniami zapewniającymi opiekę nad osobami starszymi lub osób, którym z różnych powodów trudniej samodzielnie mieszkać,
- wdrażasz rozwiązania, które mogłyby zostać wprowadzone w innych miejscach,
- chcesz się zainspirować i poznać osoby, które zajmują się podobnymi tematami,
- chcesz zainspirować innych i podzielić się swoimi doświadczeniami.
to nasze spotkanie jest właśnie dla Ciebie!
Kiedy?
22-23 listopada 2023 (środa-czwartek)
Zaczynamy o 11.00 pierwszego dnia, kończymy o 15.00 drugiego dnia.
Gdzie?
Warszawa
Jak się zgłosić?
Wystarczy wysłać do 17 października swoje zgłoszenie korzystając z formularza dostępnego TUTAJ.
Do 18 listopada wyślemy potwierdzenia udziału.
Kontakt w sprawie spotkania
Helena Bremer (hbremer@stocznia.org.pl)
Na co zapraszamy?
Fundacja Stocznia zaprasza na dwudniowe, intensywne spotkanie na temat szczególnych (bo nie wszystkich) form współzamieszkiwania (co-housingu).
Będziemy rozmawiać m.in. o takich formach współzamieszkiwania osób niespokrewnionych, którego intencją jest nie tylko zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych najemców (szczególnie tych, których nie stać na wynajęcia mieszkania na otwartym rynku), ale także potrzeb osób, które przyjmują je pod swój dach. W szczególności chodzi o osoby, które mogą zaoferować wspólne mieszkanie ponieważ dysponują odpowiednią (czasem wręcz nadmiarową) powierzchnią mieszkalną, ale które jednocześnie są niesamodzielne. Owa niesamodzielność może mieć różne wymiary, np. utrzymanie mieszkania, ale w szczególności deficyt w zakresie potrzeb emocjonalnych (np. samotność) czy elementarne potrzeby bytowe czy pielęgnacyjne (np. robienie zakupów, reagowania w sytuacjach kryzysowych).
Jako przykład takiego działania możemy pokazać jedną z innowacji, która powstała (m.in. przy wsparciu Fundacji Stocznia) w Ostrowcu Świętokrzyskim i w różnych formach (które poznamy) jest tam kontynuowana https://inkubatorpomyslow.org.pl/innowacja/lokator/
Takich przedsięwzięć zidentyfikowaliśmy w Polsce kilkanaście (staramy się zaprosić ich autorów i autorki) i o nich chcemy przede wszystkim rozmawiać. Poszukamy też rozwiązań zagranicznych. Nie mamy jeszcze dobrej, wspólnej nazwy na ten rodzaj przedsięwzięć. Na razie posługujemy się sformułowaniem społeczny co-housing? Być może zaproponujemy coś wspólnie w trakcie spotkania.
Spotkanie składać się będzie z kilku elementów tj.
- poznanie się uczestników/czek i wspólne „mapowanie” inicjatyw w obszarze społecznego co-housingu
- prezentacje wybranych przykładów i namysł nad tym co z nich wynika
- jeśli okazują się skuteczne, poszukiwanie optymalnych modeli ich skalowania
- wspólny namysł na temat tego, co uczestnicy spotkania (pochodzący z różnych stron Polski i różnych instytucji) mogliby zrobić wspólnie, żeby ten koncept móc w Polsce rozwijać.
Zasady uczestnictwa w spotkaniu
- Udział w spotkaniu jest bezpłatny dla jego uczestników i uczestniczek.
- Organizator pokrywa koszty związane z dojazdem na spotkanie do Warszawy oraz wyżywienia i – jeśli okaże się to niezbędne – noclegów uczestników i uczestniczek.
- Wypełnienie formularza zgłoszeniowego nie gwarantuje udziału w spotkaniu. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy ok 20 osób, które zaprosimy na spotkanie. W naszym wyborze będziemy się kierować tym, czy osoba zgłaszająca ma już praktyczne doświadczenie we wspieraniu osób w kryzysie bezdomności, oraz tego, na ile udział w naszym spotkaniu ma szansę jej/jemu pomóc w dalszej pracy i aktywności. W przypadku dużej liczby zgłoszeń wprowadzimy limit jednej osoby z jednej instytucji.
fot. Older Women’s Co-Housing
Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.