Wypalenie zawodowe w aktywizmie – jak się wypalać mądrze?
„Wypalenie to wyczerpanie układu nerwowego poprzez nadmierne wykorzystanie energii, siły lub zasobów. W tym stanie człowiek wypala się z jakichkolwiek powodów i przestaje realizować zamiary i cele.”
(Herbert J. Freudenberger, 1974 r.)
Do zjawiska wypalenia przyczyniają się w szczególności
- nadmierne obciążenie pracą
- zbyt mała liczba osób w zespole,
- poczucie, że rezultaty są niesatysfakcjonujące,
- mała widoczność rezultatów,
- popandemiczna tęsknota za bezpośrednim kontaktem z odbiorcami i odbiorczyniami działań,
- niewystarczające wynagrodzenie,
- umowy śmieciowe (brak prawa do urlopu, do zwolnienia chorobowego),
- doświadczanie konfliktów wartości,
- poczucie braku kontroli,
- brak wsparcia społecznego,
- a także biurokratyzacja i spełnianie wymogów grantodawców.
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11[1] – jedenasta wersja sporządzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) uznaje, że wypalenie zawodowe jest kryzysem aktywności zawodowej powodowanym przez wyczerpanie; złożonym zjawiskiem o konotacjach z pogranicza psychologii i socjologii. Klasyfikacja ta jest w fazie konsultowania z krajami członkowskimi WHO, by przygotować ją do wdrożenia.
Na razie w Polsce nie można otrzymać zwolnienia z powodu wypalenia zawodowego, jak ma to miejsce, np. w Holandii lub Islandii. Osoba, która potrzebuje pomocy, może jednak znaleźć z lekarzem inny sposób, aby uzyskać niezbędną pomoc, a nawet zwolnienie lekarskie.
[1] Burn-out is included in the 11th Revision of the International Classification of Diseases (ICD-11) as an occupational phenomenon
To, w jaki sposób pracujemy, jest często wynikiem naszej postawy wobec ciała – podstawowego zasobu, sygnałów, które z niego płyną (w szczególności o potrzebie odpoczynku), a także emocji. Praca regeneracyjna opierać się będzie zatem na ciele i jego możliwościach. Chodzi o dążenie do homeostazy – równowagi pomiędzy różnymi obszarami życia, w tym przypadku, pracą i czasem wolnym. Założenie jest proste. Jeśli nie znajdziesz przestrzeni na odpoczynek, oddech, możesz szybko wyeksploatować pokłady energetyczne. Do tego stopnia, że wolny weekend nie przyniesie wyczekiwanej odnowy. Pojawia się zmęczenie, którego nie oszukasz kawą. Irytacja i rozkojarzenie. Trudniejsza stanie się mobilizacja, spadnie motywacja i radość z pracy, sukcesów. W takich momentach trudno jest czasem wyobrazić sobie, że można inaczej. Badacz Robert Sapolsky w wykładzie „Dlaczego zebry nie mają wrzodów?”[4] opowiada, jak ludzie są teraz szczególnie podatni na różnego rodzaju poważne choroby. Włączamy tę samą reakcję fizjologiczną, co zebra uciekająca przed lwem, tylko wobec zewnętrznych problemów, jak globalne ocieplenie, kredyt czy problemy w pracy. W przeciwieństwie do zebry, reakcja stresowa szybko nas nie opuszcza.
[1] Definicja własna inspirowana WHO i pracami Ch. Maslach
[2] Maslach, 1981 a, s. 3
[3] Wypalenie zawodowe, przyczyny i zapobieganie, red. naukowa Helena Sęk, PWN, s. 41
[4] https://www.youtube.com/watch?v=D9H9qTdserM&ab_channel=BeckmanInstitute
Wypalenie jest również powiązane z poziomem wrogości i zastraszania w pracy. Osoby badane odczuwają wrogość ze strony nieznajomych, administracji publicznej i polityków. Duży problem stanowi nagonka medialna na organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka. Aż 36% respondentów i respondentek z ruchów nieformalnych i 22% z organizacji pozarządowych doświadcza jej często lub prawie codziennie. Tylko 16% osób uczestniczących w badaniach było przeszkolonych, jak radzić sobie z potencjalnymi zagrożeniami związanymi z ich działalnością, takimi jak nienawiść i przemoc ze strony części społeczeństwa czy też problemy emocjonalne, które pojawiają się w pracy aktywistycznej. Jedynie 7% potwierdziło, że „w organizacji wypracowane zostały jakiekolwiek procedury pomocowe dla osób, które doświadczają przemocy lub są w kryzysie psychicznym”. Obecnie kultura, również pracy, wymaga ciągłej dostępności, wymuszanej np. przez media społecznościowe, komunikatory mieszające życie prywatne z zawodowym. Do tego mierzymy się w sektorze z niestabilnymi warunkami zatrudnienia i niezgodnym z prawem wykorzystywaniem ich elastycznej formy. A także z rosnącym tempem pracy i oczekiwaniem produktywności w każdych warunkach. Dochodzą jeszcze indywidualne przywary: perfekcjonizm, przedkładanie poczucia misji, oddania „większej” sprawie ponad własne potrzeby (choćby ciała), poczucie bycia niezastąpioną. Mogłabym długo wymieniać: obniżone poczucie wpływu – zmiany, na której nam zależy, często nie widać w krótkiej perspektywie, brakuje przestrzeni do rozmów o relacjach i sposobach pracy, dochodzą sytuacja polityczna i społeczna w kraju i na świecie.
Fundacja Culture Shock, proces wypalenia zawodowego w NGO[3]
Raport badawczy i ekspercki „ZaTRUDnienie. Problemy personelu organizacji pozarządowych z perspektywy pracowniczej”[4] oraz rekomendacje wypracowane przez grupę prawną i podgrupę systemową w projekcie RPO i partnerów na temat dobrostanu aktywistów/tek w NGO[5] wskazują na istotne problemy w zarządzaniu organizacjami, które mają źródła na poziomie systemowym. Dokumenty zwracają uwagę na niepewność zatrudnienia i działalności w sektorze (finansową, organizacyjną), niską świadomość odpowiedzialności liderów i liderek za dobrostan i motywację zespołu, brak superwizji, zagrożenie wypaleniem. W konsekwencji w NGO dochodzi do poważnych zaniedbań związanych z zatrudnieniem i zarządzaniem zespołem, ludziom pracuje się źle, spada skuteczność podejmowanych działań.
Działania zapobiegawcze i naprawcze w odniesieniu do wypalenia i zmiany kultury organizacyjnej w NGO prowadzone są dotychczas na ograniczoną skalę i na ogół jest to wsparcie płatne. Nie ma też zwykle ani systemowych, ani wewnętrznych standardów działania w organizacjach dotyczących zapobiegania lub radzenia sobie z syndromem wypalenia lub innymi trudnymi zjawiskami, jak kryzysy psychiczne czy konflikty w zespole.
Fundacja Culture Shock proponuje wsparcie w rozwiązywaniu istotnych problemów w zakresie zarządzania i komunikacji, odpowiada na palący problem braku superwizji, oferując bezpłatne spotkania, interwencyjne wsparcie zawodowe, wsparcie zespołów i tworzenie procedur działania w sytuacjach kryzysowych[6]. Badania Fundacji wykazują, że problem wypalenia dotyczy organizacji bez względu na ich wielkość i staż, dotykając również organizacji młodych i mniejszych.
[1] Beata Charycka, Marta Gumkowska, Julia Bednarek, “Kondycja organizacji pozarządowych”, Stowarzyszenie Klon/Jawor, 2021
[2] W badaniu wzięło udział 918 uczestników z organizacji pozarządowych i nieformalnych ruchów społecznych.
[3] Wnioski z Wywiadów Eksperckich na temat Wypalenia Zawodowego w Organizacjach Pozarządowych w Polsce, Chorwacji I Słowenii 2020, Fundacja Culture Shock
[4] Klon/Jawor 2020
[5] Koordynacja Piotr Grabowski, Fundacja Culture Shock
[6] Raporty z badań jakościowych na próbie 60 osób, w tym 20 osób z Polski, BA, FCS, 2020
Moje pomysły na regenerację – KILKNIJ
Według „The Rest Test”[2], pierwszego globalnego badania na temat odpoczynku przeprowadzonego przez Uniwersytet Durham w północnej Anglii, odpoczynek nie jest czymś, co przychodzi nam łatwo. Relaks nie pojawi się sam z siebie, musimy go świadomie poszukiwać.
[1] Wnioski z „Wywiadów Eksperckich na temat Wypalenia Zawodowego w Organizacjach Pozarządowych w Polsce, Chorwacji I Słowenii 2020”, Fundacja Culture Shock
[2] https://www.bbc.co.uk/programmes/articles/4PqmlNXjJQwNDgBVXBzd0BL/the-rest-test https://www.researchgate.net/publication/308705305_The_Rest_Test_Preliminary_Findings_from_a_Large-Scale_International_Survey_on_Rest
Bibliografia