Wstecz Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Dzień Majsterkowicza – innowacje na rzecz włączania i wsparcia

03-12-2024
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Majsterkowicza. Chcielibyśmy dziś zwrócić uwagę na wyzwania, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, ale także docenić twórcze podejście do rozwiązywania problemów. Przyjrzyjmy się trzem wybranym innowacjom, które wspierają osoby z różnymi potrzebami, pomagając im w codziennym życiu oraz rozwoju.

Edki – kredki terapeutyczne dla dzieci z spastycznością kończyny górnej

Innowacja, która łączy terapię z twórczością, to Edki – zestaw terapeutycznych kredek stworzony z myślą o dzieciach z spastycznością kończyny górnej. Wyjątkowy kształt kredek pozwala dzieciom, które zmagają się z trudnościami w pełnym otwieraniu dłoni, na uczestniczenie w zajęciach plastycznych. Projekt stawia na terapię poprzez sztukę – rysowanie tymi kredkami wspomaga rozwój ruchowy, stymulując dłonie i palce w sposób zgodny z terapią. Takie rozwiązanie pozwala dzieciom na wyrażanie siebie, co jest nieocenione w procesie integracji z rówieśnikami. Edki to doskonały przykład innowacji, która pozwala połączyć potrzebę terapii z kreatywną ekspresją.

 

 

 

BaWita – tablica manipulacyjna jako dorosła zabawka terapeutyczna

Równie ciekawą innowacją jest BaWita, tablica manipulacyjna zaprojektowana specjalnie dla seniorów cierpiących na zespół otępienny. BaWita jest narzędziem do stymulacji, które w atrakcyjny sposób angażuje seniorów do ćwiczenia funkcji pamięciowych oraz manualnych. Zestaw 14 wymiennych elementów pozwala na układanie różnych czynności, co pomaga w organizacji dnia codziennego i wspomaga rehabilitację osób po udarach czy wylewach. BaWita to przykład innowacji, która nie tylko spełnia funkcję terapeutyczną, ale także wprowadza element zabawy w proces leczenia, co sprawia, że rehabilitacja staje się bardziej efektywna i przyjemna.

Przeczytaj także

Narzędzie rehabilitacyjne w postaci drewnianej tablicy wyposażonej w ruchome elementy służące do wielopłaszczyznowej stymulacji. Test innowacji potwierdził jej skuteczność w procesie poprawy pamięci proceduralnej.

Uniodzież – płaszcz przeciwdeszczowy dla osób na wózku inwalidzkim

Uniodzież, czyli innowacja, która łączy funkcjonalność z estetyką. Jest to płaszcz przeciwdeszczowy zaprojektowany specjalnie dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, który łatwo założyć samodzielnie. Płaszcz nie tylko chroni przed deszczem, ale także spełnia estetyczne wymagania, nie odbiegając od współczesnej odzieży outdoorowej. Uniodzież jest projektem uniwersalnym, który może służyć nie tylko osobom na wózkach, ale także opiekunom osób z niepełnosprawnościami czy rowerzystom. To doskonały przykład innowacji, która umożliwia większą niezależność i aktywność na świeżym powietrzu.

Przeczytaj także

Projekt płaszcza przeciwdeszczowego dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Przeczytaj także

Odkryj naszą bazę ponad 200 innowacji społecznych rozwijanych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Jeżeli szukasz rozwiązań w temacie, który Cię interesuje, inicjatywy, którą warto wesprzeć lub wdrażać, to dobre miejsce żeby rozpocząć poszukiwania. Różnią je obszary problemowe, metody działania, grupy odbiorców ale postaraliśmy się skatalogować je tak, żebyś znalazł to czego potrzebujesz!

Skip to content