Wstecz W Światowy Dzień Braille’a odkrywamy innowacje zmieniające życie osób z niepełnosprawnością wzroku

03-01-2025
4 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Braille’a – datę ustanowioną na cześć twórcy alfabetu, Louisa Braille’a, który umożliwił milionom osób niewidomych na całym świecie dostęp do edukacji, informacji i pełnego uczestnictwa w społeczeństwie. Alfabet Braille’a jest kluczem do rozwoju osobistego i zawodowego osób z niepełnosprawnością wzroku.

Innowacje społeczne oparte na tym systemie pisma wychodzą naprzeciw wyzwaniom dnia codziennego osób z niepełnosprawnością wzroku. Sprawiają, że osoby niewidome mogą zyskać samodzielność, a także rozwijać swoje kompetencje oraz pełniej uczestniczyć w życiu rodzinnym i społecznym. Dwa wyjątkowe przykłady takich innowacji to programy „Mamo, tato poczytaj mi” oraz „Coaching w świecie osób niewidomych”.

"Mamo, tato poczytaj mi"

Innowacja „Mamo, tato poczytaj mi” odpowiada na problem braku produktów umożliwiających osobom niewidomym wspieranie dzieci w rozwoju percepcji wzrokowej i umiejętności poznawczych. W ramach tej innowacji niewidomi rodzice otrzymują specjalnie zaprojektowane książeczki edukacyjne w alfabecie Braille’a, wzbogacone o tyflografikę – czyli wypukłe ilustracje, których można dotykać. Dzięki temu rodzice mogą samodzielnie prowadzić edukację swoich dzieci, pomagając im w rozwijaniu umiejętności, które normalnie byłyby zależne od percepcji wzrokowej. Ta inicjatywa nie tylko wspiera rozwój dzieci, ale także wzmacnia rolę niewidomych rodziców w wychowywaniu i edukowaniu swoich pociech, dając im poczucie pełnej samodzielności.

"Coaching w świecie osób niewidomych"

„Coaching w świecie osób niewidomych” to innowacja, która ma na celu rozwiązanie problemu braku materiałów edukacyjnych z zakresu coachingu i rozwoju osobistego skierowanych do osób z niepełnosprawnością wzroku. Jej celem jest wzmocnienie kompetencji osobistych, rodzinnych, społecznych i zawodowych osób niewidomych oraz słabowidzących. Dzięki materiałom w alfabecie Braille’a, uczestnicy kursów mogą rozwijać swoje umiejętności, które pomagają im w pełniejszym uczestnictwie w życiu zawodowym i społecznym, a także w dążeniu do niezależności. Efektem programu są szkolenia, które nie tylko podnoszą kompetencje, ale również przyczyniają się do zwiększenia niezależności osób niewidomych i ich integracji ze społeczeństwem.

W Światowym Dniu Braille’a warto przypomnieć, że dostęp do wiedzy, narzędzi edukacyjnych i możliwości rozwoju powinien być otwarty, dlatego musimy koncentrować się na eliminowaniu wciąż istniejących barier. Dostęp do pisma Braille’a nie jest przywilejem, ale fundamentalnym prawem. Zwiększając dostępność materiałów w tym alfabecie, mamy szansę zapewnić, że nikt nie zostanie wykluczony.

Przeczytaj także

Dotknij trzeciego wymiaru!

Pod tym hasłem Fundacja Prowadnica promuje druk 3D jako rozwiązanie szczególnie przydatne osobom niewidomym. Sprawdź w jaki sposób mogą go wykorzystywać.

Skip to content