Innowacje społeczne na spotkaniu Baltic Sea Network-ESF w Gdańsku
Celem sieci jest wzmocnienie międzynarodowej współpracy i wymiaru społecznego strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Polskę reprezentuje w niej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które było gospodarzem wydarzenia i zaprosiło nas do udziału w spotkaniu oraz opowiedzeniu o działaniach realizowanych w ramach Katalizatora innowacji społecznych.
Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń związanych z wdrażaniem Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+) oraz innowacji społecznych wśród państw członkowskich sieci bałtyckiej. Pierwszy dzień spotkania był poświęcony prezentacji krajowych programów operacyjnych EFS+, ze szczególnym uwzględnieniem innowacji społecznych oraz współpracy ponadnarodowej.
Temat innowacji społecznych i współpracy ponadnarodowej był kontynuowany przez Helenę Bremer z Fundacji Stocznia i Andersa Folmer Buhelta z duńskiej Akademii Innowacji Społecznych, którzy opowiedzieli o reprezentowanych przez siebie Krajowych Centrach Kompetencji i swojej współpracy w ramach międzynarodowego projektu INSSIST, służącego wymianie doświadczeń, wspólnej nauce i rozwijaniu europejskiego ekosystemu innowacji społecznych.
Pierwszy dzień zakończył się zwiedzaniem wystawy w Europejskim Centrum Solidarności, która przybliżyła naszym zagranicznym kolegom i koleżankom historię istotnych przemian w Polsce, jakie miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach.
Drugiego dnia spotkaliśmy się w hotelu So Stay, który stanowi przykład przedsiębiorstwa społecznego, angażującego i przygotowującego do życia zawodowego młodych ludzi, znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji. Prelegenci z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej omówili swoje cele oraz metody wspierania rozwoju zawodowego młodzieży z pieczy zastępczej.
Korzystając z gościnności hotelu, kontynuowaliśmy tam rozmowy o współpracy transnarodowej w ramach EFS+ i korzyściach z niej płynących, podkreślając jednocześnie potrzebę rozwijania międzynarodowej strategii wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarze społecznym.
Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować partnerom z innych krajów nasze podejście do wspierania innowacji społecznych w Polsce, poznać ich perspektywy i wymienić kontakty, a także – że to międzynarodowe spotkanie odbyło się w tak ważnym dla współczesnej historii Polski i Europy mieście.