Wstecz Warsztat „Zmiana systemowa, co to jest i jak ją robić” (3 i 24 czerwca)
Zapraszamy na dwuczęściowy warsztat edukacyjny „Zmiana systemowa, co to jest i jak ją robić” (3 i 24 czerwca w Warszawie), który poprowadzą członkowie zespołu Ashoka.
Przychodzi moment, w którym musimy przestać po prostu wyciągać tonących ludzi z rzeki. Ktoś z nas musi iść pod prąc i dowiedzieć się, dlaczego oni do niej wpadają.
Demond Tutu
Kiedy?
3 i 24 czerwca 2022. (w godz. 9.00-17.00)
Warsztat potrwa 2 dni szkoleniowe, a w czasie pomiędzy nimi przewidujemy konsultacje on-line.
Gdzie?
w Warszawie
(osobom spoza Warszawy możemy zapewnić nocleg i pokryć ich koszty podróży)
Osoby prowadzące:
Agata Stafiej-Bartosik, Martyna Rubinowska, Wojciech Mróz, Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz (wszyscy z zespołu Ashoka)
O czym będzie nasz warsztat?
Aby dokonać trwałej zmiany społecznej, musimy zająć się przyczynami problemów, które nam przeszkadzają. Bardzo często „ratując tonących” wypalamy się, bo „końca nie widać”. A z kolei takie wielkie przedsięwzięcia, jak zmiana polityk, norm, tworzenie nowych rynków lub ułatwianie dostępu do istniejących rynków wydają się za duże na nasze możliwości.
Podczas warsztatu podzielimy się lekcjami i praktycznymi narzędziami, których Ashoka nauczyła się od Ashoka Fellows na temat ich najpotężniejszych strategii wprowadzania zmian systemowych (dowiedzcie się więcej o zmianach systemowych z książki Kuby Wygnańskiego i Zosi Komorowskiej „Pod rękę z pomysłowym Dobromirem” na stronie 51 albo na stronie www.zmieniamy.org).
Dzięki warsztatowi uczestnicy i uczestniczki będą mogli/mogły:
- wspierać osoby rozwiązujące problemy społeczne w sposób, który wesprze ich skuteczność i dobrostan;
- przeanalizować systemy, które wpływają na problem, jaki osoby te próbują rozwiązać;
- zbadać efektywność i potencjał szeregu interwencji wpływających na system;
- poznać najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców/czynie społecznych/e ze świata, które działają w ważnej dla nich dziedzinie (i systemie) i zapoznać się z ich strategiami.
Agenda
- Definicja/drzewo problemu – po co robimy to, co robimy? I co właściwie chcemy zmienić? Z czego to wynika? A to z czego wynika? I znowu, z czego to wynika? Podłubiemy w problemach, którymi się zajmujecie i postaramy się sformułować je jak najlepiej – tak, żeby inne osoby do Was dołączały, bo zobaczą, jakie to ważne i żeby łatwiej Wam było planować co robić, a czego nie.
- Poziomy interwencji społecznych – gdyby wszyscy sadzili drzewa, rozdawali koce osobom w kryzysie bezdomności lub ochotniczo wywozili śmieci, nie ma wątpliwości, że świat byłby lepszym miejscem. Ale co by było, gdyby było tyle drzew, ile trzeba, gdyby osoby nie popadały w kryzys bezdomności, gdyby nie było śmieci do wywożenia? Gdyby te problemy zniknęły całkowicie, a co ważniejsze, co by było, gdybyśmy mogli być częścią rozwiązania?
- Jak wybrać właściwy system – czasami najtrudniejszą częścią w poszukiwaniu rozwiązania jest wiedzieć, gdzie go szukać. Dzięki słuchaniu, cierpliwości i uważności możemy razem rozpocząć podróż w stronę źródeł trwałej zmiany.
- Teoria 5R i jak jej użyć w praktyce – spróbujemy sformułować teorię zmiany, która da uczestniczkom i uczestnikom jasny cel i wizję dalszego rozwoju.
Jak się zapisać?
Na zgłoszenia czekamy do 23 maja. Prosimy o wypełnienie tego formularza.
Szkolenie jest wspólną inicjatywą zespołu Ashoka i zespołu Katalizatora innowacji społecznych.