Wstecz Arbuz Mobilny Uniwersalny
Wokół busa odbywają się zajęcia organizowane przez artystów/tki – zawodowców/czynie z branży muzycznej i filmowej. Pod ich okiem młode osoby z grup wykluczonych, na przykład uchodźcy albo dzieci mieszkające w domach dziecka, mogą zyskać poczucie sprawczości, rozwinąć pasje i wyrazić siebie, tworząc własne produkcje artystyczne. Autorskie piosenki, covery ulubionych numerów, amatorskie filmy, przygotowane przez siebie samych teledyski czy animacje poklatkowe, to tylko część tego, co powstawało dookoła w ramach zajęć w busie. Niektóre z tych dzieł można oglądać na youtubowym kanale twórców innowacji – Stowarzyszenia Arbuz:
Model innowacji dopracowany w Inkubatorze pomysłów, pozwala dotrzeć bezpośrednio na podwórko toruńskiego domu dziecka, blokowisko, do domu wczasów dziecięcych Wygoninie i wszędzie tam, gdzie dzieci potrzebują wzmocnienia i wiary we własne siły. Dziwaczny barwny obiekt, wyrastający znikąd zdobywał zainteresowanie dzieciaków i pozwalał „wyrwać się z szarej codzienności”. Jak tłumaczy Piotr Oskar Martin, pomysłodawca Arbuza:
Praca opierała się na bliskim, emocjonalnym kontakcie z uczestnikami, na dobrym wyważeniu proporcji między pewną dozą anarchii – przyzwoleniem na swobodę w zachowaniu uczestników – a autorytetem artystów prowadzących. Udało nam się stworzyć mobilne studio w taki sposób, że wszyscy uczestnicy chcieli w nim być i pracować.
Według twórców innowacji – animatorów/ek i artystów/ek ze stowarzyszenia Arbuz młodzi – uczestnicy warsztatów dobrze się bawią, a poprzez wspólną zabawę budują jednocześnie swoją pozycję w grupie rówieśniczej. Często zostają docenieni przez lokalną społeczność, a więc grupę, przez którą byli dotąd wykluczani.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Arbuzie Mobilnym Uniwersalnym:
- Przeczytaj Broszurę opisującą działanie innowacji.
- Zobacz opis innowacji na stronie inkubatora pomysłów.
- Obejrzyj film promocyjny lub posłuchaj podcastu poświęconego Arbuzowi: