Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Arbuz Mobilny Uniwersalny

23-08-2023
Zdjęcie przedstawia zielonego busa na tle rozłożystego drzewa i osiedla mieszkalnego. Wokół busa gromadzi się tłumek ludzi.
To bus o arbuzowej karoserii, który kryje soczyste wnętrze - w pełni wyposażone i mobilne studio nagrań. Te techniczne narzędzia są częścią nowatorskiego modelu pracy z dziećmi i młodzieżą zagrożonymi wykluczeniem.

Wokół busa odbywają się zajęcia organizowane przez artystów/tki – zawodowców/czynie z branży muzycznej i filmowej. Pod ich okiem młode osoby z grup wykluczonych, na przykład uchodźcy albo dzieci mieszkające w domach dziecka, mogą zyskać poczucie sprawczości, rozwinąć pasje i wyrazić siebie, tworząc własne produkcje artystyczne. Autorskie piosenki, covery ulubionych numerów, amatorskie filmy, przygotowane przez siebie samych teledyski czy animacje poklatkowe, to tylko część tego, co powstawało dookoła w ramach zajęć w busie. Niektóre z tych dzieł można oglądać na youtubowym kanale twórców innowacji –  Stowarzyszenia Arbuz:

Model innowacji dopracowany w Inkubatorze pomysłów, pozwala dotrzeć bezpośrednio na podwórko toruńskiego domu dziecka, blokowisko, do domu wczasów dziecięcych Wygoninie i wszędzie tam, gdzie dzieci potrzebują wzmocnienia i wiary we własne siły. Dziwaczny barwny obiekt, wyrastający znikąd  zdobywał zainteresowanie dzieciaków i pozwalał „wyrwać się z szarej codzienności”. Jak tłumaczy Piotr Oskar Martin, pomysłodawca Arbuza:

Praca opierała się na bliskim, emocjonalnym kontakcie z uczestnikami, na dobrym wyważeniu proporcji między pewną dozą anarchii – przyzwoleniem na swobodę w zachowaniu uczestników – a autorytetem artystów prowadzących. Udało nam się stworzyć mobilne studio w taki sposób, że wszyscy uczestnicy chcieli w nim być i pracować.

Według twórców innowacji – animatorów/ek i artystów/ek ze stowarzyszenia Arbuz młodzi – uczestnicy warsztatów dobrze się bawią, a poprzez wspólną zabawę budują jednocześnie swoją pozycję w grupie rówieśniczej. Często zostają docenieni przez lokalną społeczność, a więc grupę, przez którą byli dotąd wykluczani.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Arbuzie Mobilnym Uniwersalnym:

Skip to content