Wstecz Duńska wizja przyszłości

25-04-2023
zdjęcie grupowe uczestników wizyty studyjnej z jeziorem w tle
Wybraliśmy się do Kopenhagi, aby odkryć duńskie spojrzenie na innowacje, przyszłość i demokrację.

Przedstawiciele Fundacji Stocznia oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej uczestniczyli w kwietniu 2023 r. w wizycie studyjnej w Kopenhadze, która odbyła się w ramach projektu European Social Innovation Alliance. W stolicy Danii wraz z gospodarzami spotkania z Danish Design Center i Danish Social Innovation Academy oraz partnerami z Niemiec, Estonii i Wielkiej Brytanii poznawaliśmy duński kontekst innowacji i rozmawialiśmy o przyszłości.

Jak rozmawiać o przyszłości?

 

W położonym w centrum miasta nowoczesnym budynku Danish Design Center wysłuchaliśmy prezentacji dotyczącej Future Scenarios – sposobu rozmawiania o przyszłości i rozważania scenariuszy w kategoriach tych mniej i bardziej prawdopodobnych.

Do rozgrzewki przed rozmową wykorzystana została gra The Thing From The Future, w której zadaniem jest wyobrażenie i narysowanie przedmiotu z przyszłości, zdefiniowanego przez 3 wylosowane karty. 

Leżące na stole trzy karty do gry z napisami: "In a queer future", "there is a mask", "related to imagination. What is it?"
Prowadzący spotkanie na tle ekranu. Na ekranie wykres zatytułowany: Future cone. Na wykresie napisy: possible future, plausible future i probable future

Historyczny spacer po Kopenhadze

 

Kopenhaga to miasto zamków i pałaców, a burzliwa historia Danii odegrała ważną rolę w formowaniu się duńskiego społeczeństwa – a co za tym idzie podejścia do innowacji i projektowania przyszłości. Podczas spaceru z przewodnikiem cofnęliśmy się w czasie i odkrywaliśmy relację między duńską przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Grupa słuchająca przewodnika, stojąca przed zabytkowymi, ceglanymi budynkami z zielonym i czerwonym dachem
grupa słuchająca przewodnika przed zabytkową bramą do ogrodu z fontanną. W tle żółte, kilkupiętrowe budynki mieszkalne

Wolne Miasto Christiania oczami mieszkańców

 

W Christianii spotkaliśmy się z jedną z mieszkanek tego niezależnego i po części samostanowiącego się osiedla w dzielnicy Christianshavn. Poruszaliśmy temat radykalnej demokracji i wyzwań współtworzenia tej wyjątkowej wielopokoleniowej społeczności, w której podjęcie decyzji wymaga zgody wszystkich mieszkańców. 

Zachęcamy do zobaczenia krótkiego filmu o Christianii w języku angielskim, który przybliża charakter tego miejsca.

Tablica z napisem "Wspomóż Christiania. Kupuj nasze akcje" w różnych językach świata
wejście do warsztatu rowerowego w zielonym budynku. Na wejściu żółto-pomarańczowo-czarna grafika z dzieckiem w przyczepce rowerowej. Na ścianie czarna tablica z grafiką roweru i napisem "Christiania cykler"

W garażu pełnym demokracji

 

Demokrati Garage – Garaż Demokratyczny – to przestrzeń przerobiona z dawnych warsztatów samochodowych i motorowych na biura i lokale usługowe. Duża część obiektu zajęta jest przez organizacje zajmujące się tematem innowacji demokratycznych i udostępniana pod wydarzenia kulturalne.

Jeden z budynków przeznaczony jest na biura dla kilkuosobowych firm, które swoją działalnością również muszą wpisywać się w ideę przyświecającą właścicielom tego założenia. Przestrzeń biurowa została zaprojektowana przez scenografa teatralnego, który maksymalnie zagospodarował małe powierzchnie lokali. 

Na terenie Garażu znajduje się także najlepsza (zdaniem mieszkańców) piekarnia w Kopenhadze – Flere Fugle.

Film podsumowujący działania Demokrati Garage w roku 2021:

Spotkanie z Uffe Elbækiem

 

Odbyliśmy inspirujące spotkanie z Uffe Elbækiem, który opowiadał o swoim spojrzeniu na społeczeństwo przyszłości i roli, jaką odgrywa w nim innowacja społeczna. Uffe Elbæk jest pedagogiem i założycielem szkoły Kaospilot, która jest odpowiedzią na potrzebę nowego systemu edukacji, odnoszącego się do zmian kulturowych i osadzonego w rzeczywistości, a także zawierającego elementy aktywizmu i spółdzielczości. Uffe jest także politykiem, założycielem partii Alternativet i byłym Ministrem Kultury. Podzielił się z nami swoją historią, łączącą edukację z polityką, a także doświadczeniem wyciągania lekcji z porażek. Zachęcał nas do refleksji nad naszymi sposobami pracy i rozłożeniu sił w zespole w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.

Duże pomieszczenie z wysokim, drewnianym sufitem. Prowadzący spotkanie stoi przed siedzącymi słuchaczami. W tle, za prowadzącym, biała tablica z rysunkiem

Witamy w mieście przyszłości Vorby

 

Wiedzę zgromadzoną w ciągu dwóch dni wizyty mieliśmy szansę wykorzystać podczas warsztatów, które poprowadziła dla nas pracownica Danish Design Center.

Nasze zadanie polegało na wcieleniu się w role mieszkańców miasta przyszłości Vorby w roku 2050 i zmierzeniu się z jego założeniami, do których należą między innymi koegzystencja ludzi, roślin i zwierząt na równych zasadach i prawa wyborcze dla dzieci. Kolejne zadanie polegało na wymyśleniu rozwiązania, które funkcjonowałoby w upragnionej przyszłości i zmierzeniu się z następstwami i zagrożeniami tego wymyślonego, nowego porządku. 

dwie osoby zwrócone do siebie, po środku jedna tyłem pisząca na tablicy
prowadząca spotkanie przed ekranem z napisem: Welcome to Vorby. Orientation meeting for new residents to Vorby"

Dwa dni w Kopenhadze zainspirowały nas do myślenia o tych mniej i bardziej prawdopodobnych wizjach przyszłości, a także pogłębiły naszą wiedzę na temat sposobów rozmawiania o przyszłości i projektowania jej, dzięki czemu nie musi być ona aż tak tajemnicza i niepokojąca 🙂

[tekst: Helena Bremer, zdjęcia: Lina Sommer]

Wizyta studyjna to część projektu European Social Innovation Alliance, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Skip to content