Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Konkurs: Nagrody dla Innowacji w Polityce

13-11-2023
Konkurs Nagrody dla Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Awards) jest wyrazem uznania i docenienia kreatywnych, odważnych innowatorów i innowatorek samorządowych. Do 3 grudnia 2023 roku trwa nabór projektów do 7 edycji tego konkursu. Następnie tysiąc członków i członkiń Jury Obywatelskiego z całej Europy wybierze dziesięciu finalistów i jednego zwycięzcę z każdej kategorii. Wyniki poznamy podczas gali zorganizowanej wiosną 2024 roku w Barcelonie, pierwszej Europejskiej Stolicy Demokracji.

Inicjatywa Instytutu Innowacji w Polityce działa od 2017 roku na rzecz docenienia innowatorów/ek samorządowych z całej Europy. Promuje tych, którzy tworzą bardziej demokratyczną, inkluzywną i zrównoważoną przyszłość dla swojej społeczności, regionu, jak również kraju.

Nagrody dla Innowacji w Polityce przyznawane są w ośmiu kategoriach:

  • Demokracja (równość, społeczność, integracja)
  • Technologie w służbie demokracji (uczestnictwo cyfrowe, dialog, głosowanie elektroniczne)
  • Ochrona środowiska (dekarbonizacja, ochrona klimatu, zrównoważony rozwój)
  • Innowacje partyjne (przejrzystość, mobilizacja, technologia)
  • Rozwój lokalny (obszary wiejskie, inicjatywy lokalne, gospodarka lokalna)
  • Usprawnienia w zarządzaniu (przejrzystość, odpowiedzialność, dostępność)
  • Integracja społeczna (różnorodność, migracja, zaangażowanie)
  • Edukacja (uczenie się, nauczanie, upodmiotowienie)

Dotychczas wyróżniono ponad 600 innowatorów i innowatorek z całej Europy. Polska w ciągu 6 lat trwania inicjatywy zgłosiła największą liczbę projektów ze wszystkich krajów europejskich, z których aż 65 znalazło się w finale konkursu. Polskie projekty 5-krotnie otrzymały główne nagrody w konkursie. Finaliści The Innovation in Politics Awards tworzą rosnącą sieć wiarygodnych i renomowanych polityków działających na rzecz silniejszej Europy. Oprócz zasłużonego uznania, zwycięzcy zyskają dostęp do prestiżowej platformy, pozwalającej im zaprezentować swoje osiągnięcia i poszerzyć swoją sieć kontaktów na poziomie międzynarodowym.

Naszą misją jest docenianie i wspieranie polityków w Europie, którzy mają odwagę przecierać nowe szlaki dzięki kreatywnym inicjatywom, które przynoszą konkretne rezultaty – niezależnie od przynależności partyjnej lub szczebla rządowego. Przyznajemy nagrody, ponieważ chcemy, aby europejska polityka ulegała poprawie. Jakość naszego życia jest głęboko uzależniona od jakości naszej polityki i naszych europejskich wartości: praw człowieka, równowagi społecznej i demokracji. Wartości te są obecnie zagrożone przez globalne zmiany – wyjaśniają organizatorzy konkursu z Instytutu Innowacji w Polityce.

Nominuj lub zgłoś swój projekt
Możesz nominować projekt spełniający kryteria opisane na stronie konkursu, a także ubiegać się o stanowisko jurora. Jeśli jesteś politykiem lub polityczką odpowiedzialnym za projekt, możesz zgłosić go do konkursu. Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz dostępne są na stronie: www.innovationinpolitics.eu/awards.

Skip to content