Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Kto tworzy najlepsze innowacje w polityce?

20-05-2023
Grupa laureatów INNOVATION IN POLITICS AWARDS 2023 stojąca na scenie.
Jesienią zeszłego roku pisaliśmy o nadchodzącym Innovation in Politics Awards 2023 - konkursie nagradzającym nowatorskie projekty polityczne i działania w imię wartości demokratycznych, równowagi społecznej i praw człowieka. Dziś już wiemy które z nich zwyciężyły i zostały uznane za najciekawsze przez międzynarodowe obywatelskie jury.

Do konkursu zaproszeni byli wszyscy polityczni innowatorzy i innowatorki niezależnie od szczebla władzy czy partyjnej przynależności.

Spośród 337 zgłoszonych projektów politycznych z 26 krajów, jury składające się z 1045 obywateli wybrało 80 finalistów, po 10 w każdej kategorii. Wszyscy reprezentują różnorodne innowacyjne pomysły, które mają realny wpływ na ich społeczności. Pochodzą ze wszystkich szczebli władzy, od lokalnego po krajowy, i obejmują szeroki zakres zagadnień. Nagrody przyznawano w następujących kategoriach:

 

To między innymi łotewska platforma internetowa wspomagająca obywatelską inicjatywę ustawodawczą, szwajcarska metoda współpracy między partiami i środowiskami politycznymi, grecki model przeciwdziałania bezdomności łączący dostępne mieszkania i sieć usług społecznych. Wśród nagrodzonych inicjatyw znalazły się również dwie z Polski:

Wykorzystanie metod partycypacyjnych w procesie rewitalizacji Rybnika

Rybnik to ponad stutysięczne poprzemysłowe miasto na górnym Śląsku, którego niektóre dzielnice – zdegradowane ekologicznie i społecznie – jeszcze kilka lat temu wymagały gruntownej rewitalizacji.

W latach 2018-2021 zespół kierowany przez zastępcę burmistrza Piotra Masłowskiego wdrożył nowe standardy partycypacji obywatelskiej i zaangażowania społecznego w przeprowadzaniu projektów rewitalizacyjnych. Samorząd podjął starania o włączenie mieszkańców we wszelkie działania związane z edukacją, mieszkalnictwem i przekształcaniem przestrzeni publicznych.

Następnie przedstawiciele miasta organizowali konkursy na lokalne inicjatywy o małej skali, pozwalające mieszkańcom realizować w swoich społecznościach działania według własnego pomysłu.  Zwycięskie projekty wyłaniali w głosowaniu mieszkańcy Rybnika. Ostatecznie na pięciu terenach zdegradowanych wcielono w życie blisko dwieście inicjatyw, między innymi warsztaty rękodzieła czy nowy plac zabaw dla dzieci.

Dzięki przyjętemu przez władze miasta partycypacyjnemu podejściu w dialog z samorządem włączyło się aż 1050 mieszkańców. Ich zaangażowanie doprowadziło do zmiany i aktualizacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, przyszłych projektów związanych architektury krajobrazu oraz urbanistyką.

Gdynia - miasto przyjazne G/głuchym

Gdyński samorząd został doceniony za wprowadzenie kompleksowej polityki, mającej uczynić miasto przyjazne osobom G/głuchym. Pierwsze kroki na tej drodze zostały postawione już w 1997 roku, kiedy Gdynia jako jedno z pierwszych miast wprowadziła tłumaczenie na język migowy na każdej sesji Rady Miejskiej.

Obecnie Centrum Obsługi Mieszkańca zatrudnia dwóch tłumaczy języka migowego, dostępnych dla obywateli po wcześniejszym umówieniu się. Miasto zapewnia też dostęp do internetowego tłumacza języka migowego za pośrednictwem czatu wideo i SMS-ów oraz udostępnia przystępną instrukcję korzystania z systemu rezerwacji tłumacza. Ponadto miasto tłumaczy na język migowy informacje zawarte w Biuletynie Informacji Publicznej – w tym wiedzę o tym, jak załatwić daną sprawę, jakie dokumenty należy ze sobą zabrać, albo ile wynoszą opłaty za poszczególne usługi. Dotychczasowe Gdyni wysiłki zwieńczył w 2018 roku 120-godzinny kurs języka migowego dla grupy urzędników z Urzędu Miasta.

Śledź dalsze losy nagrodzonych innowacji oraz samego konkursu Innovation in Politics Awards. My na pewno będziemy do nich wracać na łamach portalu innowacjespoleczne.pl !

 

Źródło: tekst powstał na podstawie informacji prasowej organizatorów konkursu: https://innovationinpolitics.eu/press-release/discover-the-winners-of-the-innovation-in-politics-awards-2023/

Skip to content