Wstecz Makeright | Innowacje-inspiracje #2

23-06-2023
Zdjęcie plakatu reklamującego pzedsięwzięcie Makeright na tle korytarza więziennego
Czy kreatywność przestępcy można wykorzystać do zapobiegania przestępcom, chroniąc potencjalne ofiary, a jemu samemu ułatwiając powrót do społeczeństwa? Tak uważają – i udowadniają, że mają rację – wykładowcy i studenci wzornictwa użytkowego z Design Against Crime Research Lab – ośrodka badawczego London University of Art Central Saint Martins. Misją założonego w 1999 roku ośrodka jest zapobieganie przestępstwom poprzez projektowanie przedmiotów użytkowych i przestrzeni publicznej w sposób znacząco je utrudniającym, angażując do tego tych, którzy na przestępczości znają się najlepiej – samych przestępców. 

Makeright: twórczy potencjał więźniów (Wielka Brytania)

Makeright to jeden z projektów, w ramach którego odsiadujący kary więzienia przestępcy pod okiem doświadczonego projektanta pracują metodą design thinking nad własnymi projektami „antykradzieżowych” torebek, które nie tylko będą odporne na złodziei, ale także wystarczająco ładne, żeby się znaleźli kupcy. Cały zysk ze sprzedaży idzie bowiem na charytatywną organizację Sue Ryder.

W projekcie Makeright końcowy efekt pracy więźniów jest równie ważny jak sam proces, nie bez powodu wykorzystuje się w nim metodę design thinking, której istotnym etapem jest tworzenie persony – wyobrażonego użytkownika projektowanego produktu. Tworząc personę więźniowie muszą sobie nie tylko wyobrazić, ale też wczuć się w potencjalną ofiarę kradzieży, co z kolei jest bardzo ważne w procesie ich resocjalizacji.

Zaangażowanie doświadczonych projektantów, którzy prowadzą więźniów przez proces twórczy zwieńczony stworzeniem produktu mającego bardzo praktyczne zastosowanie sprawia, że kreatywność, którą dotychczas wykorzystywali do planowania kolejnych przestępstw mogą równie skutecznie wykorzystać do zapobiegania im, oddając społeczeństwu niewielką być może, ale jednak przysługę. To zaś bardzo pomaga odzyskać poczucie przynależności do społeczeństwa i własnej dla niego przydatności, bez którego dużo trudniej zmienić swoje życie.

O projekcie i jego bezpośrednim i pośrednim wpływie na uczestników posłuchacie (niestety tylko po angielsku) na krótkim filmie.

Czarno-biały portret Katarzyny Sadło (autorki).
Katarzyna Sadło

Trenerka i konsultantka pracująca z organizacjami pozarządowymi, podmiotami ekonomii społecznej i innowacjami społecznymi. Szkoli i doradza jak działać skutecznie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawem.

Skip to content