Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Mobilny prysznic

31-01-2024
Nie trzeba być ekspertem od bezdomności, żeby sobie wyobrazić, jak wielkim wyzwaniem dla osoby w kryzysie bezdomności jest utrzymanie higieny osobistej, nawet w miastach, w których funkcjonują schroniska czy noclegownie oferujące tego rodzaju wsparcie.

Nie każdy ma przecież fizyczną możliwość dostania się często na drugi koniec miasta, żeby wziąć prysznic, a udostępnienie tej usługi w jednym miejscu oznacza zazwyczaj duże tłumy chętnych. Wiele osób w kryzysie bezdomności z różnych powodów unika takich zbiorowości lub nie są w nich mile widziani, jeśli warunkiem skorzystania ze wsparcia jest np. zachowanie trzeźwości. 

Na zachodzie pojawiły się już innowacje wychodzące naprzeciw tym wyzwaniom i dostarczające gorący prysznic w miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności lub po prostu w różne miejsca na mapie miasta, żeby duże odległości nie były powodem, dla którego potrzebujący nie mogliby skorzystać z tak podstawowej potrzeby, jak ciepły prysznic i czysty ręcznik. Jedną z takich inicjatyw oferowaną przez amerykańską organizację non-profit jest Shower Up. Od 2016 roku „podstawia” mobilny prysznic w sześciu amerykańskich miastach. W specjalnym kalendarzu na ich stronie internetowej można na bieżąco sprawdzić, w którym miejscu danego dnia pojawi się ta łazienka na kołach, z ciepłą wodą, czystym ręcznikiem i innymi niezbędnymi dla osób w kryzysie bezdomności rzeczami.

Foto: www.ShowerUp.org

Foto: www.ShowerUp.org

 

W Polsce niektóre największe miasta (Warszawa, Łódź) uruchomiły swoje „mobilne łaźnie”, jednak mają one mimo wszystko charakter stacjonarny, a ich mobilność polega na możliwości „poskładania” i przetransportowania w inne miejsce. Łaźnie mobilne całkowicie, czyli mogące dowieźć prysznic w każde miejsce, to jeszcze większe ułatwienie. Od strony technicznej nie wydaje się zresztą nieosiągalnym wyzwaniem nawet w polskich warunkach. Wystarczy dostosować odpowiednio duży pojazd (np. busa lub autobus – niekoniecznie nowy i „wypasiony”) i przerobić go na mobilny prysznic. Można też po prostu wykorzystać do tego kampera już posiadającego prysznic – na popularnym serwisie sprzedażowym znalazłam ofertę sprzedaży kampera z prysznicem za 28 000 zł. W wersji minimum jest to zatem innowacja stosunkowo tania do wdrożenia na podstawowym poziomie, a poprawa jakości życia dla osób w kryzysie bezdomności – ogromna.

Czarno-biały portret Katarzyny Sadło (autorki).
Katarzyna Sadło

Trenerka i konsultantka pracująca z organizacjami pozarządowymi, podmiotami ekonomii społecznej i innowacjami społecznymi. Szkoli i doradza jak działać skutecznie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawem.

Skip to content