Wstecz Niewidoczne innowacje – wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku

13-11-2024
W Międzynarodowym Dniu Niewidomych warto przypomnieć o znaczeniu dostępności, która umożliwia osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi pełny udział w życiu społecznym i kulturalnym. W ostatnich latach zaszło wiele zmian, ale nadal sporo pozostaje do zrobienia. Dostrzegli to innowatorzy i innowatorki, którzy tworzą rozwiązania wspierające osoby o specjalnych potrzebach. Pamiętajmy o nich nie tylko od święta, ale każdego dnia, dbając o tworzenie bardziej inkluzywnego i otwartego społeczeństwa.

W naszej bazie znajdziesz liczne przykłady innowacji odpowiadających na potrzeby osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Są to m.in. rozwiązania wspierające rozwój, edukację, komunikację oraz uczestnictwo w kulturze. Jednym z nich jest „Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze” – projekt, który umożliwia osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi rozwój artystyczny i udział w warsztatach teatralnych dostosowanych do ich potrzeb. To innowacyjne podejście zwraca uwagę na brak dostępu do możliwości tworzenia kultury przez osoby z niepełnosprawnościami, podczas gdy oferta kulturalna w roli widzów – z udogodnieniami jak podjazdy, windy czy audiodeskrypcja, np. w Teatrze Pinokio w Łodzi – staje się coraz szersza.

Innym przykładem są modele wsparcia asystenckiego, oferujące dorosłym osobom z niepełnosprawnością fizyczną i sensoryczną pomoc w codziennych czynnościach, co wspiera ich samodzielność (np. ’MobiAsystent”, „Razem można więcej”, „Cień pomoże Ci… wyjść z cienia”). Ciekawą inicjatywą jest także „Językowy Spacer Wirtualny”, który pozwala dzieciom słabosłyszącym i niesłyszącym rozwijać kompetencje komunikacyjne w przystępny sposób.

Innowacje społeczne są istotnym krokiem w budowaniu dostępniejszego społeczeństwa, w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą nie tylko brać udział w kulturze, ale także ją tworzyć. Zapraszamy do odkrywania tych i wielu innych inspirujących przykładów na naszym portalu.

Przeczytaj także

Razem można więcej

Poznaj model przewodnika sportowego, który jest asystentem osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Przeczytaj także

Zobacz, Usłysz, Zrozum – kilka słów o dostępności

Fakty i mity dotyczące dostępności.

Skip to content