Fundusze UE
RP
UE

Wstecz outdooreducation.pl – nowe centrum wiedzy i inspiracji

16-01-2024
Z przyjemnością ogłaszamy uruchomienie strony internetowej outdooreducation.pl, która ma ambicję stać się głównym źródłem informacji i inspiracji dla wszystkich osób zainteresowanych upowszechnieniem edukacji outdoorowej w Polsce. Platforma jest kolejnym krokiem w rozwoju innowacji, która powstała i przeszła testy w Inkubatorze Popojutrze 2.0. Powstanie strony wspieraliśmy w ramach działań Katalizatora Innowacji Społecznych. 

Priorytetem projektu jest popularyzacja edukacji w terenie w szkołach publicznych na wszystkich poziomach nauczania. Obecnie edukacja outdoorowa wykorzystywana jest głównie w przedszkolach i w szkołach prywatnych. W systemie edukacji publicznej napotyka na liczne trudności. Opór rodziców i nauczycieli, trudności z dostosowaniem do istniejącego programu nauczania oraz ograniczenia czasowe lekcji to najpowszechniejsze z tych przeszkód. Dlatego zamierzeniem Innowatorki jest, aby na stronie powstał bank scenariuszy lekcji w terenie, które będą ściśle powiązane z podstawą programową. Chodzi o to, by ułatwić nauczycielkom/nauczycielom integrację outdoor education z ich standardowymi zajęciami. 

Obecnie na stronie dostępny jest poradnik oraz 20 scenariuszy lekcji, które powstały w ramach testowania innowacji. Innowatorka, Katarzyna Jämsä, planuje, by z czasem outdooreducation.pl stała się „centrum informacyjnym” dla wszystkich zainteresowanych rozwijaniem edukacji outdoorowej w Polsce. Będzie tu można proponować i dodawać własne scenariusze lekcji, a także wymieniać się doświadczeniami. Strona ma służyć nie tylko kadrze pedagogicznej, ale także dyrketorkom/dyrektororm szkół i rodzicom. 

Bardzo przydatną funkcją, dostępną na stronie pod hasłem „Baza edukacji” jest mapa z oznaczonymi ośrodkami, gdzie realizowana jest edukacja w terenie. Będzie ona sukcesywnie wzbogacana o kolejne lokalizacje. 

Mamy nadzieję, że strona outdooreducation.pl stanie się za jakiś czas miejscem wymiany informacji, narzędzi i inspiracji między zaangażowanymi pedagogami i pedagożkami. Chcemy, aby OutdoorEducation.pl stało się nie tylko źródłem wiedzy, ale także przestrzenią budującą społeczność edukacyjną z pasją do nauki na świeżym powietrzu.  

Dołącz do inicjatywy Katarzyny Jämsä i wspólnie rozwijajmy edukację w terenie w Polsce! 

Katarzyna Jämsä

Prezeska Fundacji Finnway Polska, współwłaścicielka marki FinlandiaSPOT, pracowniczka naukowa Centria Research and Development Centre w Finlandii, koordynatorka globalnej sieci edukacyjnej ENO Programme, koordynatorka projektów lokalnych, międzyregionalnych i międzynarodowych. Autorka innowacji społecznej ”Outdoor Education Po Polsku-wdrażanie edukacji outdoorowej do polskich szkół i przedszkoli

Skip to content