Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Proste i Pomocne – nowe narzędzia terapeutyczne

10-06-2023
Zdjęcie przedstawia dwóch seniorów grających w szachy
Innowacje społeczne coraz częściej powstają w odpowiedzi na potrzeby i bolączki seniorów. Możliwe, że w tym kontekście słyszeliście już nazwę Proste i Pomocne. To propozycja narzędzi terapeutycznych do prowadzenia treningów z seniorami cierpiącymi na zaburzenia poznawcze i choroby otępienne. Co ważne, wszystkie są - jak sama nazwa wskazuje - bardzo proste do samodzielnego wykonania oraz pomocne w terapii. Korzystać z nich mogą opiekunowie rodzinni oraz zawodowi.

Od czasu testowania w Inkubatorze Pomysłów, innowacja przeszła długą drogę. Do dotychczasowych 10 pomysłów na ćwiczenia dołączyło 6 nowych narzędzi. 

Zostały wybrane spośród ponad 40 pomysłów zgłoszonych do konkursu pt. „Proste i pomocne narzędzia terapeutyczne” przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe w prowadzeniu zajęć dla osób starszych. Nadesłane prace konkursowe były wysokiej jakości i nasze jury miało ciężkie zadanie wyboru najlepszych prac, które wpisują się w charakter innowacji tzn. narzędzia muszą być proste do samodzielnego wykonania, pomocne w terapii poznawczej oraz atrakcyjne dla osób starszych. 

Nagrodzone pomysły zostały opracowane w formie instrukcji pdf. i wszystkie dostępne są na stronie https://www.prosteipomocne.pl/narzedzia

Wśród nowych narzędzi znajdują się m.in:

  • gra planszowa, która zachęca do autorefleksji nad tym co senior lubi, czego potrzebuje oraz za czym nie przepada,

  • propozycja gry terenowej w stylu podchodów,

  • zabawa pełna zapachów oraz pomocna we wzmacnianiu dobrych nawyków i praktyk.

Mamy nadzieję, że innowacja „Proste i pomocne” będzie przydatna w prowadzeniu treningów poznawczych oraz pozwoli opiekunom rodzinnym i zawodowym na wspólne i wartościowe spędzanie czasu z podopiecznymi. Zachęcamy do korzystania! 

Działanie organizowane jest w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zestawienie znaków: Fundusze Europejskie, Barwy Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Europejska

Skip to content