Wstecz Razem zmieniamy świat – refleksje po 5. edycji wymIaNNy

29-10-2024
14 i 15 października Centrum Kongresowe Targów Kielce zmieniło się w tętniącą życiem przestrzeń wymiany myśli, doświadczeń i inspiracji. Podczas 5. edycji wymIaNNy blisko 300 osób zajmujących się innowacjami społecznymi miało okazję do rozmowy i dzielenia się wiedzą.

Dwa dni pełne inspiracji

Dzięki gościnności władz miasta Kielce tegoroczna wymIaNNa odbyła się w stolicy województwa świętokrzyskiego. W wydarzeniu brało udział niemal 300 uczestniczek i uczestników z różnych sektorów – organizacji społecznych, administracji publicznej, biznesu, świata nauki, mediów. Nie zabrakło też aktywistek i aktywistów, specjalistów od DEI (Diversity, equity, and inclusion) i AI (Artificial intelligence).

Pierwszego dnia odbyły się trzy bloki sesji tematycznych, które dotykały innowacji społecznych w różnych obszarach – od wyzwań związanych ze starością, przez zieloną transformację, aż po praktyczne sposoby budowania inkluzywnych społeczności oraz nowe modele finansowania innowacji. Dyskutowano także o roli sztucznej inteligencji w organizacjach społecznych, wykluczeniu transportowym, tworzeniu wspólnot mieszkaniowych jako inkubatorów działań demokratycznych, o skutecznej komunikacji, zarządzaniu stresem i wielu, wielu innych tematach.

Drugiego dnia wyruszyliśmy na wizyty studyjne do miejsc, gdzie innowacje działają w praktyce. Odwiedziliśmy m.in. instytucje kultury i miejsca spotkań młodzieży. W każdym z tych miejsc mieliśmy okazję posłuchać i zobaczyć, jak różne rozwiązania funkcjonują na co dzień. Historie ludzi, którzy zmieniają swoje otoczenie na lepsze, stały się dla nas inspiracją – być może przyczynią się do powstania podobnych inicjatyw w naszych lokalnych społecznościach.

Aż 65 prelegentek i prelegentów, a także osoby prowadzące wizyty studyjne, dzieliło się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą. Tworzyli przestrzeń pełną inspiracji i otwartości, dzięki czemu mieliśmy okazję uczyć się od siebie, nawiązywać nowe znajomości i wspólnie szukać nowatorskich rozwiązań. Wyjątkowe dla wymIaNNy jest to, że do każdego zagadnienia możemy podejść multidyscyplinarnie. W jednym miejscu mamy przedstawicielki i przedstawicieli różnych dyscyplin, dla których jest to okazja do spotkania i wymiany spostrzeżeń.

Środowisko innowatorów społecznych profesjonalizuje się, dlatego spotkania wymIaNNy są bardzo potrzebne, żeby się naergenetyzować, powspierać, uzupełnić wiedzę o tym, co przez ostatni rok zrobiliśmy. Żaden digital i współpraca online nie da tego, co mogą dać dwa dni tutaj, w Kielcach.

Tomasz Szymański-Sztaba Startup Booster for Social Impact

wymIaNNa oczami uczestniczek i uczestników – inspiracja, pasja, wspólne działanie

wymIaNNa to nie tylko rozmowy o innowacjach społecznych. To przede wszystkim rozmowy o ludziach i dla ludzi. Innowacje, o których rozmawialiśmy w ramach wydarzenia, są odpowiedzią na autentyczne potrzeby społeczne – tworzy się je z myślą o poprawie jakości życia. Tegoroczna edycja ponownie udowodniła, że w Polsce rośnie zapotrzebowanie na kreatywne, społeczne rozwiązania, które mają realny wpływ zarówno na zmiany systemowe, jak i te drobne, codzienne zmiany w życiu osób napotykających na swojej drodze trudności. Dostrzegamy każdą z nich.

Jak podkreślają sami uczestnicy i uczestniczki, wymIaNNa to wydarzenie, które napędza do działania. – Z każdą edycją spotykam coraz więcej niesamowitych ludzi, którzy napędzają mnie do dalszej pracy – mówi Łukasz Klimek z Inkubatora Wielkich Jutra Dostępność+.

Wielu uczestników i uczestniczek, z którymi udało nam się porozmawiać, podkreślało, jak ważne są dla nich spotkania pełne twórczej energii. Doceniano wzajemną wymianę doświadczeń, która poszerza horyzonty i buduje relacje. wymIaNNa nie tylko inspiruje uczestników, ale także zacieśnia więzi i wzmacnia wiarę w to, że wspólnie możemy znaleźć skuteczne rozwiązania dla współczesnych wyzwań.

– Tutaj można porozmawiać zarówno o duszy, o sercu, o specyficznej wiedzy, o konkretnych narzędziach, można też porozmawiać szczerze o pieniądzach, o tym, jak rozwijać swoje innowacje i organizacje, jak siebie rozwijać. Można też odpocząć, a nawet nauczyć się tańczyć – wyjaśnia współorganizator wydarzenia Krzysztof Alcer.

Co zabieramy z wymIaNNy?

Choć od wymIaNNy minęło już trochę czasu, nasza redakcja wciąż żyje jej energią. Spotkaliśmy tam wspaniałych, pełnych pasji ludzi, którzy z niesamowitym zaangażowaniem i determinacją działają na rzecz zmian. Nawiązaliśmy nowe relacje, które – jesteśmy pewni – będą procentować w przyszłości.

Jolanta Ruszkiewicz

Redaktorka, polonistka, copywriterka, specjalistka ds. innowacji społecznych, członkini „Katalizatora innowacji społecznych” w Fundacji Stocznia.

Skip to content