Wstecz Społeczne Ministerstwo ds. Samotności
„Utworzenie kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. A takich osób jest naprawdę dużo, bo samotność to choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić m.in. do depresji. Mam nadzieję, że działalność tego miejsca będzie bodźcem dla potrzebujących towarzystwa do przełamania się i wyjścia do ludzi. Liczę, że doświadczenie Fundacji Wolne Miejsce zaprocentuje i osoby starsze, ale także inni mieszkańcy, którzy będą tego potrzebowali, znajdą tu pomoc i towarzystwo. Już dziś zapraszamy wszystkich samotnych – bez względu na wiek, bo miasto to wspólnota mieszkańców” mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.
Fundacja Wolne Miejsce od lat wspiera osoby samotne z całej Polski m.in. poprzez organizację Wigilii oraz Śniadań Wielkanocnych dla samotnych, a także od 2020 roku rozbudowują sieć pierwszych w Polsce sklepów socjalnych Spichlerz. To tutaj w niższych cenach zakupy mogą zrobić osoby uboższe i potrzebujące. Teraz przyszedł czas na kolejny krok.
„Dwudziestoletnie doświadczenie w służbie bliskości wobec samotności doprowadziło nas właśnie do tego momentu. Społeczne Ministerstwo Samotności zapoczątkuje w Polsce prawdziwą rewolucję. Rewolucję w myśleniu o milionach osób w naszym kraju, borykających się z samotnością i różnego rodzaju wykluczeniami. Jest to pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii, ale jedyny na świecie w planowanej przez nas formie!” zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
W Centrum dostępne będą różnorodne udogodnienia i usługi, m.in. Bistro Spichlerz, które będzie serwować niedrogie obiady potrzebującym mieszkańcom miasta i aglomeracji. Co ważne, posiłki będą przygotowywane z produktów sezonowych, promując ideę zero waste i odpowiedzialnej konsumpcji. W budynku powstanie również ośrodek seniora, gotowa jest już sala gimnastyczna, a także przestrzeń do prowadzenia zajęć, warsztatów i szkoleń. Opiekunowie Ministerstwa planują także organizować wieczorki taneczne, bezpłatne porady prawne czy psychologiczne. Społeczne Ministerstwo Samotności ma się wpisywać również w miejski system opieki społecznej.
„Katowicka polityka społeczna kierowana w szczególności do seniorów jest bardzo szeroko rozwijana w ostatnich latach przez władze miasta. To miejsce będzie miejscem wyjątkowym, „kropką nad i”, wspaniałym uzupełnieniem, bo jest to coś całkiem nowego w Polsce. Będą się tu mogli spotykać nie tylko samotni katowiczanie i seniorzy, ale wszystkie samotne osoby, czyli również te młode, które potrzebują kontaktu. Dzisiaj jest problem depresji, braku kontaktów społecznych i kontaktów tylko przez Sieć. To jest właśnie odpowiedź na zwiększającą się samotność, depresję, izolację społeczną dla każdej grupy społecznej” mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.
Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym miejscu na stronie Fundacji oraz na profilu w serwisie Facebook.