Wstecz Społeczne wynalazki odc. 18 – Przyszłość: cyfrowa i otwarta

23-11-2023
W najnowszym odcinku podcastu Społeczne Wynalazki nasz gość Alek Tarkowski opowiada m.in. o tym, jakie problemy powstają, gdy niewielka firma w Kalifornii organizuje nasze życie społeczne.

Polecamy 18 odcinek naszego podcastu Społeczne wynalazki. Posłuchacie w nim o historii Internetu, koncentracji technologicznej władzy i prawach cyfrowych. To wszystko opowiedziane ludzkim, społecznym głosem, bowiem gościem w naszym studio był Alek Tarkowski – założyciel think tanku Open Future Foundation, zarządzający amerykańską organizacją Creative Commons i działacz w Radzie Fundacji Centrum Cyfrowe.

Otarłem się o Internet bez platform, bez telefonów mobilnych, bez wciągania w labirynty technologiczne – mówi Alek Tarkowski. – Jako student się nim zachwycałem.(…) Nie wiedzieliśmy, że okaże się maszynką do zbierania danych nie w celach społecznych, lecz na użytek biznesu reklamowego.

W całym XX wieku o prawach człowieka myślano w odniesieniu do państwa, jako czynnika [im] zagrażającego. To przed państwem chroniliśmy ludzi. No i nagle w XXI wieku budzimy się (…) i wiadomo, że problem jest też po stronie serwisów internetowych – wyjaśnia nasz gość. –Koniecznie jest odkręcenie mitu internetu nieregulowanego, który szedł ramię w ramię z wizją otwartego internetu – dodaje Tarkowski.

Koniecznie posłuchajcie i/lub obejrzyjcie całą rozmowę w Spotify / YouTube:

Skip to content