Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Społeczne wynalazki odc. 21 – Poczucie sensu daje energię

04-01-2024
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu Społeczne Wynalazki. Tomasz Gubała opowiada o inspirującej grze, która rozbudza indywidualną refleksję nad pytaniami o własne wartości, sens i cel.

W 21. odcinku naszego podcastu bardziej niż w merytorykę, wsłuchacie się w refleksję. To za sprawą Tomasza Gubały, autora gry karcianej Senior-Cuder pomagającej starszym osobom odkrywać siebie, poznawać nowych przyjaciół, wracać do wspomnień, a przede wszystkim poszukiwać sensu. Jeżeli czujemy, że to, co robimy jest sensowne, że jest tym obszarem, w którym możemy poprawić świat, w którym żyjemy (…) energia przychodzi [do nas] sama – przekonuje autor.

Czym albo kim jest Cuder? To akronim będący skrótem 5 sfer tożsamości człowieka: ciała, umysłu, ducha, emocji i relacji. Podczas gry gracz zdobywa te elementy [tożsamości] i zastanawia się jak je ze sobą połączyć. Główne pytanie [gry] jest takie: która z tych sfer powinna zarządzać rozwojem pozostałych? – opisuje innowator. – Muszę się najpierw zastanowić, czy ja pamiętam o wszystkich tych sferach. Czy wiem jak dbać o swoje ciało? Czy wiem jak dbać o relacje?

Głównym celem gry jest rozbudzenie refleksyjności. Chodzi o to, żeby uczestnik zastanowił się „no właśnie, czym właściwie jest ta miłość?”, „czy ja się kiedyś nad tym zastanawiałem?”. Te pytania wiszą w powietrzu, nie da się od nich uciec, ponieważ sama mechanika gry je prowokuje – zapewnia Gubała.

Koniecznie posłuchajcie i/lub obejrzyjcie całą rozmowę w Spotify / YouTube:

Skip to content