Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Środowisko innowacji społecznych oczami Kuby Wygnańskiego

26-04-2024
Zapraszamy do zapoznania się z inspirującymi tekstami Kuby Wygnańskiego o historii i teraźniejszości innowacji społecznych, a także o instytucjach wspierających pomysłowość i roztropność zwykłych ludzi.

Publikacja ta, stanowi przewodnik po innowacjach społecznych w ogóle. Pozwala podejrzeć, jak wprawione oko działacza rozpoznaje innowacje i odnajduje przegapianą przez wielu inwencję. Odkrywczość eseju polega na pokazaniu, że pod powierzchnią utartych sposobów myślenia o innowacjach pulsują tajemnicze drobiazgi, które pozwalają ujrzeć sens wielu przytoczonych przedsięwzięć na tle większej całości, jaką jest nasze współżycie z ludźmi. Nie ma to jednak nic wspólnego z łatwością schematyzmu. Na szalach delikatnej wagi, jaką jest ten tekst, przyjrzyjcie się innowacjom, które wyrosły na przestrzeni dekad w polskich ogrodach. Wśród nich: bary mleczne, Wikipedia, budżet obywatelski. 

 W tej krótkiej książeczce korzystamy z różnych sposobów porządkowania innowacji społecznych. Czytelnik sam zdecyduje, czy chce się po nim przemieszczać zgodnie z wyznaczoną przez nas trasą, czy też wybrać własną. Czy zechce przebiec przez całe muzeum, czy też zatrzymać się w jednym miejscu? Tak czy inaczej, wierzymy, że odwiedzenie tego miejsca okaże się dla niego bądź dla niej ciekawe, pożyteczne i inspirujące. Aha, jeszcze jedno. Wierzymy, że odwiedzający przekonają się, iż źródłem owych innowacji są najczęściej ludzie podobni do nich samych, którzy widząc jakieś wyzwanie, kombinowali i szukali rozwiązań leżących w ich zasięgu. W odróżnieniu od klasycznych muzeów i ogrodów, gdzie raczej nie wolno dotykać obrazów i lepiej nie karmić zwierząt, tutaj wiele znalezisk to takie, których dotykamy i używamy na co dzień. Wiele z nich bardzo często możemy skonstruować sami. Koniec końców są one tworzone dla ludzi, przez ludzi i z ludźmi, oraz odpowiadają na realne potrzeby, dzięki możliwościom i kompetencjom ludzi

Kliknijcie na książkę bądź tutaj, aby przejść do biblioteki.

Innowacje społeczne nie powstają w próżni. W ostatnich latach wiele instytucji zajęło się tworzeniem otoczenia dla nich. Z samej swej natury, skoro są społeczne, muszą być zanurzone zarówno w wyzwaniach o takim charakterze, jak i wyrastać z takiej energii. Wiele razy mieliśmy okazję definiować pojęcie innowacji społecznych. Kluczowe w nim jest to, że przymiotnik „społeczne” dotyczy zarówno problemu, na który innowacja ma odpowiedzieć, jak i podstawowej metody jego rozwiązywania, którą jest indywidualna i zbiorowa kreatywność osób. Co więcej, bardzo często za innowacjami stoją osoby, które bezpośrednio mierzą się z wyzwaniem, na które te innowacje mają odpowiedzieć. Wierzymy, że mogą być źródłem ciekawych rozwiązań.

Aby zobaczyć jak funkcjonują innowatorzy, poznać architekturę systemu wsparcia innowacji, rozejrzeć się za przykładami godnymi naśladowania w Polsce, na świecie i w historii – kliknijcie na książkę lub tutaj.

Skip to content