Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Świąteczne prezenty – świąteczne patenty

12-12-2023
Po raz kolejny zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Tak jak co roku. Dokładnie w tym samym czasie. Różnie je przeżywamy i różnie odtwarzamy zwyczaje i rytuały. Często jednak pojawia się kilka stałych elementów. Wspólny stół, składanie sobie życzeń. Najczęściej też obdarowujemy się prezentami i rozmawiamy. Czekamy na ten czas? Obawiamy się go? Pewnie różnie bywa.

Niezależnie od tego jak się z tym macie, serdecznie zapraszamy na dwie przedświąteczne rozmowy (online), które - mamy nadzieję - będą i inspiracją i pomocą, pozwolą lepiej przygotować się do świąt czy wspólnie je przeżyć (i to tak, żeby to słowo znaczyło więcej niż je przetrwać).

Drugie życie prezentów

  • 18 grudnia (poniedziałek) od 17.00 do 18.00 zapraszamy na spotkanie z Dominiką Szaciłło, założycielką ogólnopolskiej inicjatywy “Uwaga, śmieciarka jedzie!

Chciane, niechciane, drobne i duże, osobiste i te zdjęte z półki (czasem nawet z metką, żeby można było je zwrócić…). Niektóre z nich są po prostu zbędne albo czynią zbędnymi te przedmioty, które już mamy. A mamy ich prawie zawsze za dużo. Chcemy, żeby trafiły do innych – czasem droga do tego prowadzi… przez śmietnik! Jednak nie po to, żeby tam zostały, ale by dostały drugie życie. Do tego potrzeba jednak pewnej pomysłowości. Dlatego zapraszamy na spotkanie z osobą, która uruchomiła błyskotliwą i skuteczną praktykę „śmieciarka jedzie” oraz wspólnie poszukamy innych społecznych innowacji z obszarów „około prezentowych”.

Rozmowa przy świątecznym stole 

  • 20 grudnia (środa) od godz. 15.00 do 16.00 porozmawiamy o rozmawianiu z Wawrzyńcem Smoczyńskim, współzałożycielem Fundacji Nowej Wspólnoty i autorem poradnika “Jak rozmawiać przy świątecznym stole”.

Co w świętach jest (miejmy nadzieję) ważniejsze niż prezenty? Spotkanie przy stole, rozmowa, dzielenie się opłatkiem, życzenia. To bywa trudne. szczególnie teraz, gdy żyjemy w społeczeństwie bardzo podzielonym. Często ów podział sięga też rodzin. Bywa, że wręcz umawiamy się o czym będziemy rozmawiać, a jakich wątków nie poruszać. Przecież tak całkiem milczeć byłoby jakoś dziwnie. O tym, jak zmierzyć się z tym wyzwaniem, jak sprawić, by stół wigilijny był okazją do pojednania (albo choćby usłyszenia się nawzajem) opowie autor przepisu na świąteczną rozmowę.

Rozmowy poprowadzą Kuba Wygnański i Hela Bremer.

Zapraszamy do udziału w rozmowie na ZOOMie: https://eu01web.zoom.us/j/62009204617 i/lub obejrzenia transmisji na żywo na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/stocznia 

***

Wydarzenia są organizowane w ramach projektu projektu Katalizator innowacji społecznych, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

logotyp Funduszy Europejskich oraz flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej

Skip to content