Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Zbudujmy przyszłość innowacji społecznych – spotkania upowszechniające

25-11-2023
Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zaprasza na spotkania upowszechniające nowatorskie rozwiązania przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu, które powstały w ciągu ostatnich 3 lat w ramach Inkubatora Włączania Społecznego.

Kiedy i gdzie?

Kraków – 4 grudnia 2023, godz. 10-14, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Os. Szkolne 26 a

Warszawa – 7 grudnia 2023, godz. 10-14, Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37

Toruń – 12 grudnia 2023, godz. 10-14, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, ul. Władysława Łokietka 5

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w wybranym spotkaniu należy przesłać wiadomość na adres iws@rops.krakow.pl

Ponad 3 lata pracownicy i pracownice krakowskiego ROPSu wspierali innowatorów i innowatorki, którzy tworzyli i testowali w Inkubatorze Włączenia Społecznego nowatorskie rozwiązania z całej Polski. Ich cel był jeden: wspieranie inkluzji społecznej grup już wykluczonych. Nadszedł czas, aby przedstawić 9. wybranych do upowszechnienia innowacji społecznych, które w szczególny sposób odpowiadają na wyzwania związane z budowaniem lepszego społeczeństwa i dostrzegają potencjał ludzi, bez względu na ich sytuację życiową.  Zachęcamy do udziału w spotkaniach, podczas których będzie można poznać te inicjatywy oraz przyczynić się do wspólnego, warsztatowego zaprojektowania ich rozwoju.

Innowacje wybrane do upowszechniania z Inkubatora Włączenia Społecznego:

  • Rodzina adopcyjna dorasta – pigułka wiedzy i zestawy ćwiczeń, które pomagają rodzicom adopcyjnym zrozumieć, akceptować i mądrze radzić sobie z emocjami nastoletnich dzieci.
  • Przenośne, modularne łazienki dla ubogich – niedrogie, łatwe w montażu, przenośne łazienki do samodzielnej instalacji w mieszkaniach bez infrastruktury sanitarnej. By możliwość codziennego umycia się i skorzystania z toalety we własnym domu nie była luksusem.
  • Merkury – symulator kiosków samoobsługowych oswajający seniorów i seniorki z obsługą bankomatów, paczkomatów, kas samoobsługowych, parkomatów.
  • Głuchy czytelnik w bibliotece – przewodnik po bibliotece napisany w polskim języku migowym. Dzięki niemu osoby ze społeczności osób g/Głuchych dowiedzą się, że biblioteka to miejsce otwarte i atrakcyjne również dla nich i ich dzieci.
  • BaWita – tablica manipulacyjna jako pomoc terapeutyczna dla osób starszych. To kreatywne narzędzie, pomagające seniorom i seniorkom dotkniętych demencją, mierzyć się z codziennością, ćwiczyć pamięć i organizować swój dzień.
  • Patyk i Kropka – lektura nieoczywista, bowiem to opowiadania łatwe do czytania i rozumienia dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
  • koMIX życiowy – gra terapeutyczna dla wychowanków i wychowanek placówek opiekuńczo-wychowawczych. Gra planszowa, dzięki której nastolatkowie wychowujący się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oswajają trudne emocje pojawiające się w ich codziennym życiu.
  • Terapeutyczne kredki dla dzieci ze spastycznością kończyny górnej. Kredki do samodzielnego wytworzenia, które dzięki swojemu unikatowemu kształtowi pozwalają najmłodszym artystom i artystkom z niepełnosprawnością tworzyć, bawić się i uczyć.
  • Hear–IT – to kurs e-learningowy w polskim języku migowym, który pozwala osobom g/Głuchym rozpocząć przygodę z programowaniem. Platforma zawiera komplet materiałów edukacyjnych wprowadzających w obszar programowania, dając możliwość rozwoju w tej dziedzinie.
Skip to content