Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Regeneracja! Społeczeństwo

Wydawca: Collegium Civitas we współpracy z CoopTech Hub

Rok publikacji: 2023

Autorzy: Redakcja: prof. Stanisław Mocek

Żadna opatrzność nie rozwiąże naszych problemów za nas. Jakim społeczeństwem powinniśmy się stać w obliczu stojących przed nami wyzwań i co należy zregenerować, aby było to możliwe? — pytają prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas, oraz Jan Oleszczuk-Zygmuntowski, ekonomista i spółdzielca. Odpowiedzieć próbują analitycy i naukowczynie, aktywistki klimatyczne, działaczki związkowe oraz osoby prototypujące nowe rozwiązania społeczne – od pokolenia Z po baby boomers. eBook już jest dostępny do pobrania!

Regeneracja! Społeczeństwo to wielowątkowa publikacja, która zgłębia problematykę odnowy społecznej w obliczu licznych wyzwań współczesnego świata. Książka stanowi forum dla przemyśleń oraz rozmów na temat kształtu, jaki powinno przyjąć nasze społeczeństwo, aby sprostać wyzwaniom środowiskowym, technologicznym, cywilizacyjnym, wynikających z uwarunkowań geopolitycznych, ale też mających odbicie lokalne.

Znajdują się w niej eseje i wywiady z uznanymi ekspertami z różnych dziedzin – od nauk społecznych, przez ekonomię społeczną, po lokalny aktywizm:

  • Socjolog prof. Andrzej Rychard mówi o kierunku rozwoju cywilizacyjnego.
  • Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód rozmawiają o naszych wspólnych, polskich sprawach w świecie zmian klimatu.
  • Prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES, były wicepremier i minister gospodarki, omawia, czym jest regeneracja i jak uniknąć degeneracji.
  • Futurolożka prof. Aleksandra Przegalińska krytykuje naiwny technodeterminizm i zdradza, co myśli o współpracy ludzi i AI.
  • Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego dr Piotr Arak rzuca światło na zmieniającą się role Polski w Unii Europejskiej.
  • Prof. Andrzej Zybała, ekspert w dziedzinie polityki publicznej, omawia najsłabsze ogniwa naszego rozwoju.
  • Współprzewodnicząca Polskiej Sieci Ekonomii dr hab. Zofią Łapniewska rysuje kształt społeczeństwa dojrzałego, a Joanna Erbel, dyrektorka ds. protopii w CoopTech Hub, wytycza drogę od folwarku do spółdzielczego polis.
Skip to content