Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie

Wydawca: Fundacja Stocznia

Rok publikacji: 2023

Autorzy: Aleksandra Zemke

Ze wstępu:

Barcelona od lat jest punktem odniesienia innowacji i odważnych polityk lokalnych. Potrafi łączyć nowe technologie z wrażliwością społeczną i otwartością. Świetnie wyczuwa nowe trendy, a często sama je kreuje. Na arenie międzynarodowej jest mistrzynią
marketingu, niewiele miast tak dobrze się pozycjonuje, przyciąga jak magnes inwestorów i innowatorów. Prowadzi w rankingach na najlepsze dzielnice i ulice świata. W Hiszpanii jest miastem inwestującym najwięcej w polityki społeczne. Nie boi się eksperymentować, łączyć nowych podejść do tworzenia miasta z kilkusetletnimi tradycjami współpracy, zrzeszania się i aktywizmu. Specyficzny zlepek uwarunkowań stworzył w Barcelonie podłoże społeczne, na którym powstają innowacje mogące inspirować inne miasta i społeczności lokalne. Czego warto się uczyć z doświadczeń Barcelony?

Które z innowacji społecznych zakorzeniają się na stałe w tkance miasta i dlaczego akurat im udaje się przejść wszystkie cykle rozwoju? Kilkanaście lat osobistych doświadczeń w pracy w sektorze innowacji społecznych w Barcelonie i wiele bezpośrednich kontaktów z innowatorami pozwoliły mi od środka zrozumieć, co ma szansę stać się prawdziwą innowacją, zmienić miasto. Co jest realną obietnicą na mądrzejszą i bardziej wrażliwą przyszłość?

Skip to content