Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Wypalenie – ważna sprawa dla innowatorek i innowatorów społecznych

Wydawca: Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

Rok publikacji: 2023

Autorzy: Natalia Sarata

Czy wiesz, że jako osoba zajmująca się innowacjami społecznymi jesteś narażona na syndrom wypalenia? Pewnie spotkałaś się już z tym pojęciem, a może nawet podejrzewasz u siebie ten stan? Zachęcamy Cię do przeczytania tej publikacji, której celem jest wsparcie osób takich jak Ty w zapobieganiu wypaleniu. Jeśli czujesz, że w tej chwili znajdujesz się na drodze do wypalenia, możesz szybko to sprawdzić, rozwiązując test, który znajdziesz w ostatniej części tej broszury — niezależnie od wyniku, zachęcamy Cię do przeczytania całości, bo wiedza o wypaleniu może przydać się każdej i każdemu z nas, a także naszym zespołom.

Wypalenie to odpowiedź organizmu na przedłużający się uciążliwy stres, która objawia się zmianami w samopoczuciu i zaangażowaniu. Możesz doświadczyć pogorszenia zdrowia psychicznego (mogą to być stany lękowe, drażliwość, niepokój, przygnębienie, brak koncentracji) i fizycznego (np. bóle brzucha, głowy, bezsenność, napięcia mięśniowe). Pojawia się też wówczas spadek motywacji do pracy czy aktywizmu, aż do całkowitego zaniku zdolności do kontynuowania dotychczasowej działalności. Brzmi znajomo?

Wypalenie zawodowe będzie występować wtedy, gdy przyczyny tego stresu pojawiają się w związku z wykonywaną pracą, analogicznie — wypalenie aktywistyczne dotyczyć będzie sytuacji, w których źródłem tych napięć jest nasza działalność społeczna na rzecz innych. Jako osoby pracujące w organizacjach pozarządowych lub na ich rzecz, jesteśmy narażone na oba typy wypalenia. 

Ta publikacja pomoże Ci lepiej zrozumieć, czym jest wypalenie, jak mu przeciwdziałać i jak reagować, gdy pojawią się pierwsze symptomy.

Natalia Sarata — działaczka społeczna, socjolożka, trenerka i konsultantka, od 2002 roku związana z sektorem pozarządowym w Polsce. Laureatka na – grody Fundacji PolCul w dziedzinie obywatelskiego zaangażowania społecznego, a także konkursu Fundacji Ashoka i firmy Magovox dla innowatorek społecznych „WzmocniONE”. Członkini Kapituły Konkursu im. Olgi Rok dla bibliotekarek. Obecnie prowadzi Fundację RegenerAkcja, w ramach której wspiera społeczników i działaczki w radzeniu sobie z wypaleniem. Korzysta w niej z własnego doświadczenia wypalenia w aktywizmie i powrotu do zaangażowania. Natalia wspiera także całe organizacje w budowaniu niewypalającej kultury działania. W temacie zrównoważonego aktywizmu współpracowała dotąd m.in. z Fundacją Wspomagania Wsi, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, Ulex Project. Z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych współpracowała do tej pory m.in. jako doradczyni innowatorek i innowatorów w inkubatorze innowacji społecznych TransferHUB i trenerka antywypaleniowa.

Skip to content