Wstecz Asystent Osoby Starszej

Kategorie
O innowacji
Brak usług wspierających osoby starsze w ich miejscu zamieszkania w weekendy oraz po godzinie 15.00 w dni robocze. Seniorzy, którzy mogliby jeszcze pozostawać w swoim środowisku domowym, przedwcześnie przenoszeni są do DPS.
W ramach innowacji wypracowano standardy dla usługi Asystenta Osoby Starszej, tworząc nowy zawód. AOS pełni rolę koordynatora działań pomocowych innych specjalistów, którzy działają na rzecz seniora. Usługa asystenta adresowana jest do osób starszych w takiej kondycji zdrowia, która nie wymaga stałej opieki (np. pobytu w domu pomocy społecznej), ale asystentury przy wybranych czynnościach dnia codziennego.
Osoby starsze, które wymagają asystentury przy wybranych czynnościach dnia codziennego;
opiekunowie osób starszych, rodzina.
Ośrodki pomocy społecznej.
Raport z przebiegu innowacji.
Wszystkie osoby zależne podały w ankiecie ewaluacyjnej, że są zadowolone z pracy asystenta, nie maja do niej żadnych zastrzeżeń i chciałyby nadal otrzymywać wsparcie w formie tej usługi.
Jak wdrożyć innowację?
Asystent Osoby Starszej.
Asystent Osoby Starszej zatrudniany jest w ośrodkach pomocy społecznej na umowę o prace (załącznik nr 1) w pełnym wymiarze czasu pracy, w systemie zadaniowym (8h na dobę i przeciętnie 40h w pięciodniowym tygodniu pracy, przy czym w razie potrzeby AOS świadczy usługi w weekendy i święta). Pracuje w środowisku jednej osoby zależnej średnio 2 godziny dziennie, a w razie potrzeb może pracować dłużej, gdy uzgodni to z resztą podopiecznych. Asystent ma wypłacany comiesięczny ryczałt na dojazdy lokalne oraz dodatek specjalny w wysokości 200 zł.