Wstecz Asystent osoby starszej

Kategorie
O innowacji
Wsparcie instytucjonalne dostępne seniorom nie jest wystarczające i nie odpowiada na wszystkie potrzeby związane z procesem starzenia się.
Asystent współpracuje ze specjalistami opieki kierowanej do osób starszych, odciąża opiekunów, wspiera aktywność seniora i jego środowisko. Plan działania asystenta jest opracowany w oparciu o indywidualną diagnozę potrzeb osoby starszej. Wśród przykładowych zadań asystenta znajdują się:
pomoc w organizowaniu kontaktów rodzinnych;
odwiedziny osoby starszej podczas pobytu w szpitalu;
rozbudzanie czujności wobec ludzi chcących wykorzystać naiwność i nieznajomość przepisów prawnych;
pomoc w zaspakajaniu potrzeb duchowych, np. w dotarciu do Kościoła na nabożeństwa, itp.
Osoby starsze zależne.
Samorządy lokalne;
gminne ośrodki pomocy społecznej.
Narzędzia pracy asystenta (karta pracy, dziennik, program szkolenia przygotowującego do funkcji asystenta osoby starszej, kwestionariusz diagnozy).
W projekcie wzięło udział 9 osób starszych. Przez pół roku testowano innowację. Każda z osób objętych wsparciem w formie asystenta osoby starszej mogła doświadczyć realnej pomocy i zaspokojenia potrzeb wyższego rzędu. Wszystkie osoby rozpoczynały udział w innowacji z jakimś problemem lub problemami: zdrowotnymi, mieszkaniowymi, finansowymi czy rodzinnymi. Pomoc asystenta osoby starszej (przy wsparciu psychologa) pomogła rozwiązać przynajmniej jeden z problemów każdego uczestnika programu.
Jak wdrożyć innowację?
Asystenci osoby starszej;
koordynator projektu;
psycholog;
pielęgniarka środowiskowa;
pracownik socjalny.
Asystent osoby starszej powinien mieć przygotowanie do pracy z osobami starszymi i pracować w systemie zadaniowym, by móc realizować pomoc usługową w różnych godzinach dnia. Przed wprowadzeniem asystenta pracownik zespołu przeprowadza diagnozę osoby starszej. Dzięki tej diagnozie możliwe jest poznanie potrzeb osoby starszej i ustalenie planu pracy.
Kto za tym stoi?
Adres korespondencyjny: ul. Sienkiewicza 25, 32-200 Miechów