Wstecz BaWita – tablica manipulacyjna jako dorosła zabawka terapeutyczna dla seniorów
Kategorie
O innowacji
Ograniczony dostęp do rehabilitacji chorób otępiennych w przypadku pacjentów w podeszłym wieku;
starzenie się społeczeństwa i rozpowszechnienie zespołów otępiennych.
W ramach innowacji powstało narzędzie rehabilitacyjne do stymulacji wielopłaszczyznowej dorosłych. Narzędzie zaprojektowano w konwencji tablicy manipulacyjnej z funkcją układania procesu (kolejności czynności) i zestawem 14 wymiennych elementów. Ćwiczenia z tablicą mają usprawniać osoby z grupy docelowej w zakresie funkcji pamięciowych, manualnych oraz organizacji dnia codziennego.
Osoby starsze cierpiące na zespół otępienny we wczesnym stadium;
osoby rehabilitowane pamięciowo po udarach i wylewach.
Placówki wsparcia dziennego seniorów;
domy pomocy społecznej;
miejskie dzienne domy pomocy społecznej;
warsztaty terapii zajęciowej;
osoby indywidualne.
Test innowacji potwierdził jej skuteczność w procesie poprawy pamięci proceduralnej. Wykazał także szereg dodatkowych istotnych dla rehabilitacji osób starszych efektów – poprawa motoryki małej, rozwijanie wyobraźni, skojarzeń, poprawa fluencji i rozbudowywanie pomięci słownej, a nawet poprawa funkcjonowania społecznego i integracji.
Testerka: "Mnie wszystko dobrze wychodziło, tylko trudne były zatrzaski, ale dużo zapamiętałam. (...) Jak córka przyjedzie, jak ta tablica będzie, to ja jej pokażę i to się pochwalę, że umiem to robić".
Projekt wzorniczy i wykonawczy tablicy;
zestaw scenariuszy warsztatowych;
instrukcja użytkowania.
W ramach innowacji udało się wzbogacić zasób narzędzi wspierających proces rehabilitacji dorosłych osób cierpiących na zespół otępienny we wczesnym stadium oraz osób rehabilitowanych pamięciowo po udarach i wylewach. Ćwiczenia z tablicą pozwalają usprawnić pacjentów na wielu różnych płaszczyznach, np. w zakresie funkcji pamięciowych i manualnych.
Innowacja jest kompletna i gotowa do wdrożenia (projekt wykonawczy i scenariusze zajęć). Test innowacji potwierdził jej skuteczność w procesie poprawy pamięci proceduralnej, motoryki małej, rozwijania wyobraźni, skojarzeń, poprawy fluencji i rozbudowywania pamięci słownej. Równocześnie koszt jednostkowy jest stosunkowo wysoki, a wyniki konsultacji zewnętrznych wskazują na zasadność skoncentrowania wysiłków na udoskonaleniu obecnego rozwiązania (zmniejszeniu wagi, kosztów, uwiarygodnienie skuteczności działania produktu przez niezależnych ekspertów).
Jak wdrożyć innowację?
Osoby z grupy docelowej;
osoba, która wykona tablicę według instrukcji,
opiekun nadzorujący ćwiczenia.
Materiały niezbędne do wykonania tablicy manipulacyjnej;
materiały papiernicze do wydruku instrukcji.