Wstecz Caffe Aktywni
Kategorie
O innowacji
Młodzież z niepełnosprawnością intelektualną (MzNI) i seniorzy to dwie grupy osób zależnych, które mierzą się z podobnymi wyzwaniami społecznymi. Mają ograniczone możliwości kontaktów i spotkań, co prowadzi do wycofania się z życia społecznego i obniżonego poczucia sensu życia. Te grupy są również szczególnie narażone na wykluczenie społeczne i zawodowe – młodzież z racji niepełnosprawności intelektualnej i schorzeń towarzyszących, seniorzy – z powodu braku aktywności zawodowej i mniejszej sprawności ruchowej.
Istota Caffe Aktywnych jest oparta na dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem seniorów-mentorów z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną (MzNI). Celem innowacji jest stworzenie wspólnej otwartej przestrzeni, w której MzNI mogą się aktywizować i zdobywać nowe umiejętności, rozwijając samodzielność, odpowiedzialność i pewność siebie, zaś seniorzy, pełniąc rolę mentorów, mogą dzielić się swoimi kompetencjami. Przestrzeń ta ma również służyć integracji lokalnej społeczności, zachęcić inne osoby starsze do wychodzenia z domu oraz oferować pomoc potrzebującym.
Innowacja obejmuje także cykle warsztatów mentoringowych dla seniorów i trening umiejętności społeczno-zawodowych dla młodzieży z niepełnosprawnością. Pierwotnie Caffe Aktywni działała w formie kawiarni uruchamianej od czasu do czasu, a od września 2019 funkcjonuje na stałe w lokalu udostępnionym przez Urząd Miejski w Gdańsku.
Młodzież (17-20 lat) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym;
seniorzy (60-70 lat) chcący żyć aktywnie towarzysko i społecznie;
seniorzy zależni – schorowani, samotni, potrzebujący pomocy i wsparcia.
Organizacje pracujące z i na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną;
organizacje pracujące z i na rzecz osób starszych;
miejsca aktywności lokalnej, domy sąsiedzkie, instytucje publiczne.
Scenariusze warsztatów mentorskich dla seniorów;
scenariusze treningów umiejętności społeczno-zawodowych;
scenariusze spotkań integracyjnych;
scenariusze spotkań grup wsparcia dla rodziców i opiekunów MzIN;
konspekty warsztatów z komunikacji zwrotnej dla MzIN;
karty pracy, karty analizy i ankiety dla MzIN oraz ich opiekunów.
Grupa pięciu seniorek-mentorek odbyła szkolenie dotyczące pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Następnie seniorki i ich młodzi podopieczni urządzili wspólnie lokal przeznaczony na kawiarnię. Podczas warsztatów młodzież pod okiem mentorek nabyła podstawowe umiejętności potrzebne do prowadzenia kawiarni, takie jak: tworzenie listy produktów i robienie zakupów, utrzymywanie lokalu w czystości, obsługa ekspresu do kawy, przyrządzanie prostych posiłków i deserów. Po zakończeniu testowania innowacji, kawiarnia otwierana była raz na miesiąc i na szczególne okazje, a od września 2019 r. działa zaś regularnie. Obecnie zatrudnia na umowie o pracę dwie seniorki i jedną młodą osobę z niepełnosprawnością, zaś kolejne jedenaście osób odbywa tu praktyki i staże.
Jak wdrożyć innowację?
Terapeuci zajęciowi;
pedagog specjalny;
socjoterapeuta pracujący z osobami z niepełnosprawnościami, wykorzystujący w swojej pracy scenariusze szkoleń i monitorujący postępy grupy oraz p
oszczególnych uczestników;
psycholog, coach i mentor pracujący innowacyjnymi metodami wspierającymi rozwój MzNI i seniorów;
zaangażowani rodzice i opiekunowie MzNI.
Finansowanie wynagrodzenia specjalistów;
finansowanie obowiązkowych szkoleń i ubezpieczenia.
Kto za tym stoi?
Jolanta Rychlik:
Telefon: 882 089 933
E-mail: jolando@wp.pl
Fundacja Świat Wrażliwy:
Telefon: 882 089 933
Adres korespondencyjny: ul. Kartuska 108/112, 80-104 Gdańsk