Wstecz Himalaje Autyzmu
Kategorie
O innowacji
Innowacja stanowi odpowiedź na problemy związane ze zdrowiem psychicznym i fizycznym osób w spektrum autyzmu, których zachowanie często utrudnia korzystanie z leczenia w placówkach zdrowia. Osoby tego typu niekiedy przejawiają zachowania utrudniające funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, takie jak krzyk, agresja, autoagresja. W takich warunkach niezwykle trudno jest im uzyskać fachową pomoc w sposób komfortowy.
Celem innowacji jest opracowanie i przetestowanie metody pracy w placówkach zdrowia z osobami neuroatypowymi, które przejawiają zachowania nieakceptowane społecznie, w tym agresywne i autoagresywne. Model pracy zakłada nowy sposób postępowania wobec pacjenta neuroatypowego, wspierający jego komunikację z personelem oraz usuwanie bodźców wywołujących trudne dla osoby w spektrum reakcje.
Osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, które przejawiają zachowania utrudniające funkcjonowanie w przestrzeni publicznej: krzyk, agresja, autoagresja; zachowania wynikające z wyjścia z przestrzeni, w której osoby funkcjonuje bezpiecznie;
opiekunowie/rodzice;
personel medyczny.
Lekarze;
pracownicy placówek ochrony zdrowia;
rodziny/opiekunowie osób z niepełnosprawnością.
Model pracy zawierający przetestowane scenariusze postępowania z osobami przejawiającymi trudne zachowania w sytuacji prowadzenia ich diagnostyki i leczenia.
Zwiększenie dostępu do leczenia dla osób w spektrum autyzmu;
przygotowanie osób neuroatypowych, przejawiających zachowania nieakceptowane społecznie, do wizyt w placówkach medycznych, takich jak przychodnie, poradnie, punkty pobrań czy szpitale.
Innowacja pomyślnie przeszła fazę testu, a materiały, które trafiły do modelu końcowego rozwiązania, wykazują duży stopień przydatności. „Himalaje Autyzmu” celnie trafiają w lukę funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, który nie jest przygotowany na leczenie pacjenta wykazującego niestandardowe zachowania.
Jak wdrożyć innowację?
Osoby z grupy docelowej;
personel medyczny.
Gabinet lekarski;
sprzęt niezbędny do badania.
Kto za tym stoi?
Tel.: +48 12 423 12 31;
E-mail: biuro@ognisko.org.pl;
Strona: www.ognisko.org.pl;
Adres: ul. Lubelska 21, 30-003 Kraków.
Pliki do pobrania
- Model pracy Himalaje Autyzmu
- Model pracy Himalaje Autyzmu
- Wzór profilu behawioralnego
- Wzór profilu behawioralnego
- Scenariusze wsparcia
- Scenariusze wsparcia
- Rozwiązania podczas przejazdu
- Rozwiązania podczas przejazdu
- Instrukcja wsparcia uczestnika ze względu na niepełnosprawność
- Instrukcja wsparcia uczestnika ze względu na niepełnosprawność
- Himalaje Autyzmu - film
- Himalaje Autyzmu - ulotka
- Kod źródłowy Opieka zdalna
- Instrukcja obsługi aplikacji uwzględniająca rekomendacje MoodPoint
- Instrukcja obsługi aplikacji uwzględniająca rekomendacje MoodPoint