Wstecz Interdyscyplinarny staż

Interdyscyplinarny staż dla przyszłych koordynatorów pomocy dziecku
Zdjęcie Interdyscyplinarny staż

Kategorie

O innowacji

Charakter innowacji
Model organizacyjny
Problem, na który odpowiada innowacja

Dysfunkcje w rodzinie stanowią powszechny problem, a jeśli występuje ich kilka na raz, konieczna jest kompleksowa pomoc ze strony specjalistów. Jako zjawisko złożone i wielowymiarowe, stanowią one wyzwanie zarówno dla społeczeństwa, jak i polityki społecznej państwa. Dotyczy to w szczególności polityki edukacyjnej na rzecz rozwiązywania tych złożonych problemów. Kluczowym problemem jest niedostateczny zakres praktyk studenckich w zawodach związanych z rozwiązywaniem problemów rodziny i dziecka, nie tylko w sensie czasowym czy merytorycznym, ale przede wszystkim z racji lokalizowania praktyki w jednej instytucji, która nie oddaje całego spektrum problemów i wyzwań przyszłej pracy zawodowej. W szczególności dotyczy to doświadczenia odmiennych perspektyw rozumienia i rozwiązywania problemu w różnych instytucjach działających w systemie pomocy.

Jak działa innowacja?

Celem interdyscyplinarnego stażu jest zapoznanie studenta ze specyfiką zawodu. Program praktyk w kilku instytucjach umożliwia zrozumienie i doświadczenie odmiennej specyfiki pomocy w instytucjach publicznych, niepublicznych oraz w organizacjach pozarządowych. Program umożliwia uchwycenie komplementarności lub rozbieżności perspektyw różnych instytucji w systemie usług społecznych, a przyszłym adeptom zawodu pozwala zrozumieć i ćwiczyć w praktyce zdobyte umiejętności zawodowe. Takie doświadczenie jest pożądane przy zatrudnianiu w instytucjach koordynujących i oferujących pieczę zastępczą oraz specjalistyczną pomoc dla dzieci i ich rodzin. Wartością dodaną modelu jest kreowanie w ramach interdyscyplinarnego stażu platformy współpracy pomiędzy tymi instytucjami.

Komu służy innowacja?

Studenci oraz absolwenci uczelni.

Kto może wdrażać innowację?
  • Uczelnie;

  • biura kariery;

  • doradcy zawodowi.

Miejsce testowania innowacji
Olsztyn
Produkty powstałe w wyniku testowania

Model stażu, na który składa się m.in. program innowacyjnego, interdyscyplinarnego stażu (kluczowy element), szczegółowe zadania stażu, wykaz umiejętności i wiedzy do zdobycia w trakcie stażu oraz wnioski końcowe.

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania

Przetestowane rozwiązanie pokazało, że założone korzyści dla odbiorców oraz użytkowników zostały osiągnięte. Odbiorcy zdobyli kompetencje i umiejętności niezbędne do efektywnego planowania pomocy dla dziecka i jego rodziny, przygotowując się tym samym do roli koordynatorów pomocy dziecku. Ponadto zwiększyła się ich atrakcyjność jako oferenta przy ubieganiu się o specjalistyczne zatrudnienie – jedna ze stażystek, która brała udział w projekcie, od razu po jego zakończeniu została zatrudniona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie.

Ocena skuteczności innowacji
Zdecydowanie pozytywna
Czy innowacja została wybrana do upowszechniania?
Tak

Jak wdrożyć innowację?

Kto jest niezbędny do wdrożenia innowacji?
  • Instytucje specjalizujące się w pomocy dysfunkcyjnym rodzinom;

  • koordynator praktyk;

  • psycholog.

Co jest niezbędne do wdrożenia innowacji?

Koszty związane są przede wszystkim z organizacją specjalnego warsztatu wprowadzającego do interdyscyplinarnego programu praktyki. Koszty takiego warsztatu szacowane są na około 2 500 zł, przy czym mogą być znacznie obniżone przy korzystaniu z zasobów lokalowych akademickich biur karier – wtedy ograniczają się do wynagrodzenia trenera lub przedstawicieli instytucji zaangażowanych w projekt. Dodatkowym kosztem, w stosunku do typowego stażu, jest zatrudnienie kilku opiekunów praktyki. Wysokość finansowania projektu zależy od liczby instytucji uwzględnionych w programie oraz ich charakteru: publicznego, komercyjnego lub pozarządowego.

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Osoba fizyczna
Instytucja wspierająca rozwój innowacji

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowanie na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content