Wstecz IMIG - wsparcie prawne online dla migrantów i migrantek

Generator dla osób z doświadczeniem migracji, pozwalający na sporządzenie podstawowych pism użytecznych w procedurach administracyjnych i sądowych
Zdjęcie IMIG - wsparcie prawne online dla migrantów i migrantek

Kategorie

O innowacji

Charakter innowacji
Produkt
Problem, na który odpowiada innowacja

Obecnie w Polsce przebywa ponad 2 mln obywateli krajów trzecich. Cudzoziemki i cudzoziemcy przez pierwszych kilka (a niekiedy nawet kilkanaście) lat pobytu w Polsce, biorą udział w wielu, głównie administracyjnych, procedurach zmierzających do zalegalizowania ich pobytu oraz uzyskania dostępu do świadczeń i usług. Procedury toczą się w języku polskim i są wyjątkowo zawiłe, nawet dla obywateli polskich. Poza tym, w trakcie pobytu w Polsce, migranci i migrantki spotykają się z sytuacjami, które wymagają skorzystania z instrumentów prawnych: padają ofiarą nieuczciwego pracodawcy, doświadczają dyskryminacji. We wsparciu prawnym cudzoziemców specjalizuje się obecnie ok. 15-25 prawników pracujących w różnorodnych organizacjach. Pomoc ograniczona jest do dużych miast (Warszawa, Wrocław, Poznań, Lublin, Kraków). Oferta bezpłatnego wsparcia prawnego jest więc niewystarczająca.

Jak działa innowacja?

W ramach innowacji powstał generator pism urzędowych przeznaczony dla osób z doświadczeniem migracji, umożliwiający użytkownikom na sporządzenie podstawowych pism użytecznych w procedurach administracyjnych i sądowych w Polsce. Po przejściu ścieżki decyzyjnej i wpisaniu wymaganych informacji o swojej sytuacji faktycznej i prawnej oraz niektórych danych osobowych, użytkownik/użytkowniczka otrzymuje spersonalizowane pismo gotowe do złożenia w swojej sprawie, w języku polskim, bez konieczności oczekiwania na wyznaczenie terminu konsultacji prawnej i bez ponoszenia żadnych kosztów.

Komu służy innowacja?
  • Migranci i migrantki (w tym uchodźcy i uchodźczynie), którzy mieszkają w Polsce i załatwiają swoje sprawy w polskich urzędach i sądach.

Kto może wdrażać innowację?
  • Doradcy niebędący prawnikami, którzy chcą wesprzeć klientów – migrantów i migrantki.

Produkty powstałe w wyniku testowania
  • Generator pism urzędowych - w podstawowej wersji oferuje możliwość wygenerowania minimum dziesięciu pism i odpowiada na potrzeby użytkowników posługujących się językiem polskim, rosyjskim i angielskim;

  • video-tutorial o innowacji (trzy wersje językowe).

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania
  • Umożliwienie natychmiastowej reakcji na pilne potrzeby administracyjno-sądowe osób, które nie mogą otrzymać odpowiedniego wsparcia prawnego;

  • zwiększenie dostępu migrantów i migrantek mieszkających w Polsce do bezpłatnej pomocy prawnej oraz instrumentów prawnych.

Czy innowacja została wybrana do upowszechniania?
Tak

Jak wdrożyć innowację?

Kto jest niezbędny do wdrożenia innowacji?
  • Specjaliści z zakresu prawa migracyjnego.

Co jest niezbędne do wdrożenia innowacji?
  • Dostęp do urządzenia elektronicznego;

  • dostęp do Internetu.

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Osoba fizyczna
Instytucja wspierająca rozwój innowacji
string(3) "491" string(36) "5e15c065-e210-498e-b05b-94adc6f1b883"
Inkubator pomysłów [2020-23]

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowanie na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content