Wstecz Kulturalne Centrum Samopomocy
Kategorie
O innowacji
Obecnie coraz więcej osób mierzy się z osamotnieniem i wykluczeniem społecznym, niekiedy poszukując wsparcia innych przy realizacji swoich pomysłów. Innowacja odpowiada na potrzeby coraz bardziej zindywidualizowanego i spolaryzowanego społeczeństwa, w którym – wobec szeregu spadających na nie kryzysów – brakuje miejsc na wspólne ich przeżywanie i dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi.
Kulturalne Centrum Samopomocy (KCS) to model współpracy instytucji kultury z oddolnymi grupami samopomocowymi. Grupa samopomocowa pozwala przede wszystkim minimalizować osamotnienie wobec problemów, udzielać sobie wzajemnie wsparcia, ale też brać sprawy w swoje ręce i nie być jedynie zależnym od pomocy z zewnątrz. Taki model działania zapewnia przede wszystkim zachowanie podmiotowości, nie wykluczając pomocy profesjonalnej.
Osoby z problemami zdrowotnymi;
mniejszości etniczne i religijne;
grupy mierzące się z problemami społecznymi;
grupy zagrożone dyskryminacją ze względu na wiek, płeć lub orientację seksualną;
grupy samopomocowe działające w środowisku lokalnym.
Kulturalne Centrum Samopomocy może działać przy instytucjach kultury, w tym np. domach kultury, bibliotekach, miejscach aktywności lokalnej lub centrach sąsiedzkich, działających już grupach samopomocowych.
Rozwiązanie było testowane na Osiedlu Jazdów, w ramach działania Jazdowskiego Centrum Samopomocy, oraz w dwóch warszawskich domach kultury – Wolskim Centrum Kultury i DK Śródmieście.
Podręcznik "Kulturalne Centrum Samopomocy".
W kulturalnym centrum samopomocy świadomie używa się narzędzi kultury (np. wspólny śpiew, taniec, warsztaty arteterapeutyczne, wyjście do teatru czy na wystawę) do katalizowania procesu grupowego i uważności na siebie. Wspólne uczestnictwo w kulturze ma olbrzymi potencjał do przyspieszania integracji, wytworzenia atmosfery zaufania i przejmowania odpowiedzialności za działania grupy przez jej członków. Poprzez kulturę ludzie zyskują siłę do dalszego rozwoju, wzmacniania samoświadomości, samosterowności grupy, wzięcia odpowiedzialności za drogę i kierunki jej rozwoju.
Jak wdrożyć innowację?
Osoby zainteresowane członkostwem w grupie.
Przestrzeń do spotkań.
Kto za tym stoi?
E-mail: otwarty@jazdow.pl;
Strona: www.jazdow.pl;
Adres korespondencyjny: Jazdów 10/5, 00-467 Warszawa.
Pliki do pobrania
Materiały wideo
Inne linki
https://inkubatorpomyslow.org.pl/innowacje/kulturalne-centrum-samopomocy/