Wstecz Kulturalnie o finansach
Kategorie
O innowacji
Niskie kompetencje finansowe dorosłych Polaków i braki w wiedzy dotyczącej gospodarowania własnym budżetem.
Kurs on-line, który uczy, jak zarządzać budżetem domowym, a w konsekwencji – jak polepszyć swoją sytuację finansową, unikając pułapek kredytowych, i jak powiększać swoje oszczędności. Kurs oferuje także gotowe scenariusze do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji finansowej i uczy, jak przekazywać innym zdobytą wiedzę.
Kurs “Kulturalnie o finansach” składa się z dwóch części. Część edukacyjna to podstawowa część kursu, skierowana do wszystkich, którzy chcą poprawić swoją sytuację finansową, nauczyć się prowadzić budżet domowy, a także dowiedzieć się, jakie zagrożenia niosą ze sobą kredyty. Wiedza jest przekazana w formie materiałów tekstowych, graficznych i audiowizualnych. Część edukacyjna podzielona została na osiem rozdziałów tematycznych, z których każdy składa się z pięciu lekcji:
budżet domowy.
oszczędzanie.
kredyty.
długi.
kredyt hipoteczny.
emerytura.
produkty finansowe.
finanse osobiste.
Część dydaktyczna jest natomiast skierowana do wszystkich, którzy przeszli część edukacyjną, prowadzili swój budżet domowy przez minimum miesiąc i sami chcieliby zorganizować warsztaty z edukacji finansowej.
Każda osoba dorosła, która chce poszerzyć swoją wiedzę z zakresu finansów i zarządzania własnym budżetem, w szczególności osoby, które nie zajmują się finansami na co dzień i osoby, które pracują w organizacjach prowadzących działalność prospołeczną.
Każda osoba posiadająca komputer.
Metodyka kursu wg cyklu Kolba;
materiały do prowadzenia warsztatów: prezentacje, materiały graficzne, screencasty, memy, gify, handouty, inforgrafiki i ćwiczenia dla uczestników;
dokumentacja techniczna kursu.
Końcowym produktem projektu jest metoda uczenia dorosłych w zakresie edukacji finansowej w formie kursu on-line: “Kulturalnie o finansach”. Jest to 40 godzinny kurs on-line skierowany do pracowników Domów Kultury.
Powstał model kursu, który został przetestowany przez pracowników Domów Kultury. Testerzy zdobyli wiedzę z zakresu edukacji finansowej, wiedzą, jak polepszyć swoją sytuację finansową i zwiększyć oszczędności oraz jak unikać pułapek kredytowych. Następnie przeprowadzili warsztaty dla mieszkańców swoich miejscowości.
Jak wdrożyć innowację?
Osoba dorosła, która potrafi korzystać z komputera.
Komputer z dostępem do Internetu. Przestrzeń do zorganizowania warsztatów z zakresu edukacji finansowej.
Kto za tym stoi?
Fundacja Innowacja i Wiedza:
Telefon: 22 225 25 48;
E-mail: fiiw@fiiw.pl;
Adres korespondencyjny: Al. KEN 18 lok. 5b, 02-797 Warszawa.