Wstecz Model Dom – skalowanie innowacji społecznej

Kompleksowe wsparcie rodzin dzieci w trakcie leczenia onkologicznego lub po przebytej chorobie onkologicznej
Zdjęcie Model Dom – skalowanie innowacji społecznej

O innowacji

Charakter innowacji
Model organizacyjny
Problem, na który odpowiada innowacja

Najczęstszymi nowotworami u dzieci jest białaczka – stanowi ok. 30% zachorowań, kolejnymi są: guzy mózgu (16%), chłoniaki (13%), nowotwór układu współczulnego (7%), nowotwór nerek (7%). Według danych krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii pediatrycznej, w Polsce co roku na raka choruje ponad 1000 dzieci (co daje 1000 rodzin rocznie dotkniętych problemem choroby onkologicznej), co stanowi około 1% ogółu zachorowań na nowotwory w społeczeństwie. Każdego roku 2000-2200 dzieci poddawane jest leczeniu przeciwnowotworowemu, a około 10 000 dzieci wymaga monitorowania stanu zdrowia. Ponad 85% małych pacjentów chorujących na białaczki zostaje wyleczona. Wyleczalność dla wszystkich nowotworów dziecięcych wynosi ok. 80% (Złota Wstążka, dane za rok 2020), co daje ogromną roczną liczbę dzieci i rodzin, które potrzebują wsparcia w zakresie powrotu do funkcjonowania w rzeczywistości poza szpitalnej. Ich stan zdrowia i jakość życia jest wyzwaniem do działań lekarzy, psychologów, socjologów.

Jak działa innowacja?

W ramach projektu Model Dom – skalowanie innowacji społecznej zaoferowano 30 rodzinom wsparcie w 15 ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży) z terenu całej Polski. Ośrodki poprzez zatrudnienie psychologów i edukatorów zapewniały wsparcie w zgodzie z Modelem DOM dla rodzin biorących udział w projekcie. Oferowane wsparcie było przede wszystkim bardzo zindywidualizowane i nastawione na pomoc konkretnej rodzinie, co zapewniała przeprowadzona diagnoza oraz indywidualny plan wsparcia dla każdego z członków rodzin. Zatrudniony przez Grantobiorców personel miał za zadanie prócz wsparcia psychologicznego czy wytchnieniowego, włączenie do opieki nad rodziną instytucji środowiska lokalnego tj. MOPS, GOPS, placówki oświatowe itd. Grantobiorcy otrzymywali przez cały okres projektu wsparcie merytoryczne, publikacje merytoryczne stworzone na potrzeby projektu, zakupiono pakiety terapeutyczne dla rodzin oraz ośrodków jako dodatkowe wsparcie w terapii oraz zapewniono szkolenia dla psychologów i edukatorów związane z tematyką projektu. Publikacje merytoryczne dotyczą tematyki związanej z problemami dzieci chorych onkologicznie lub po przebytym leczeniu oraz ich rodzin, są to głównie poradniki. Zostały one rozesłane w formie papierowej do wszystkich ośrodków biorących udział w projekcie jako jedno z narzędzi wsparcia rodzin. Publikacje są również dostępne w formie elektronicznej na stronie www.wsparciezdrowiadzieci.pl.

Komu służy innowacja?

Odbiorcami innowacji są dzieci w trakcie leczenia onkologicznego lub po przebytej chorobie onkologicznej oraz pośrednio instytucje środowiska lokalnego, tj. instytucje pomocowe, instytucje oświaty (w szczególności przedszkola, szkoły) , podmioty organizujące zajęcia dodatkowe dla dzieci itd.

Kto może wdrażać innowację?

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży) oraz podobne instytucje zajmujące się wspieraniem zdrowia psychicznego.

Miejsce testowania innowacji

Skalowanie innowacji odbywało się w 15 Ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży) na terenie całej Polski.

Produkty powstałe w wyniku testowania

W ramach projektu Model Dom – skalowanie innowacji społecznej stworzono:

- 16 publikacji merytorycznych – poradniki poruszające różne tematy związane z problemami dzieci chorych onkologicznie lub po przebytym leczeniu onkologicznym oraz ich rodzin. Ośrodki biorące udział w projekcie otrzymały wersję papierową, elektroniczna jest dostępna na stronie www.wsparciezdrowiadzieci.pl,

- 15 raportów z ewaluacji – dokumenty podsumowujące przebieg oraz zawierające ocenę wdrożenia modelu w danym ośrodku,

- 15 rekomendacji – materiały w zakresie wyników ewaluacji, które dotyczą podsumowania, konkluzji, uwag co do dalszego praktykowania Modelu w danej placówce – ośrodku, który brał udział w projekcie.

- 15 strategii wprowadzenia długofalowej zmiany dla każdego ośrodka biorącego udział w projekcie, w kontekście utrzymania trwałości wdrożenia Modelu Dom do codziennej praktyki,

- Księga dobrych praktyk – dostępna na stronie www.wsparciezdrowiadzieci.pl.

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania

Rezultaty osiągnięte w wyniku wdrażania na szerszą skalę:

W ramach skalowania udało się realnie poprawić sytuację wielu rodzin dzieci w trakcie leczenia onkologicznego lub po przebytej chorobie onkologicznej oraz pośrednio zaktywizować i wyedukować instytucje środowiska lokalnego we wsparciu osób z podobnymi problemami.

Grantobiorcy – ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży) dzięki projektowi miały możliwość wprowadzenia modelu wsparcia pod nadzorem ekspertów z Fundacji Wspierania Zdrowia Dzieci i Młodzieży oraz osób współpracujących przy tworzeniu innowacji (autorem innowacji jest Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu). 

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Podmiot prawny
Imię i nazwisko lub nazwa innowatora/ów
DGA S.A. w partnerstwie z Fundacją Wspierania Zdrowia Dzieci i Młodzieży
Miejscowość, w której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziby innowatora/ów
Poznań
Kontakt w sprawie innowacji

DGA S.A.

Kierownik projektu: Łukasz Klimek

tel. 61 859 59 00

E-mail: biuro@wsparciezdrowiadzieci.pl

Adres korespondencyjny: ul. Towarowa 37, 61-896 Poznań

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowanie na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content