Fundusze UE
RP
UE

Wstecz Model Dom

Rozwiązania, które przyczynią się do podniesienia kompetencji opiekunów w zakresie ograniczania negatywnych skutków choroby nowotworowej u ich dzieci.
Zdjęcie Model Dom

Kategorie

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Podmiot prawny
Imię i nazwisko lub nazwa innowatora/ów
Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu
Miejscowość, w której znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziby innowatora/ów
Poznań
Instytucja wspierająca rozwój innowacji
string(3) "491" string(36) "4e91015a-82b2-4043-b961-24db73c02025"
Inkubator Wielkich Jutra [2019-2023]
Kontakt w sprawie innowacji

Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w Poznaniu, Maria Witak – prezeska Fundacji:

Telefon: 601 937 116;

E-mail: biuro@fundacjapomocydzieciom.com.pl;

Adres korespondencyjny: ul. Bukowska 74/1, 60-811 Poznań.

O innowacji

Charakter innowacji
Usługa
Problem, na który odpowiada innowacja

Brak dostatecznych rozwiązań systemowych oraz wystarczającego wsparcia psychologicznego dla rodziców/opiekunów i najbliższego otoczenia dzieci z chorobą nowotworową.

Jak działa innowacja?

Model DOM to system wsparcia rodziców lub opiekunów dzieci będących w trakcie leczenia onkologicznego lub po przebytej chorobie nowotworowej. Służy zarówno samemu pacjentowi, jak i jego najbliższemu otoczeniu (członkom rodziny, jego opiekunom, a także osobom wspierającym te rodziny: psychologom, psychoterapeutom, psychoonkologom, pedagogom w szkołach itd.). Rozeznanie w sytuacji rodzinnej i cały model pracy opiera się na wykorzystywaniu zasobów (np. możliwości działania) rodziny (z ang. strenghts-based social work practice). Model pomaga przystosować się do utrudnionych warunków życia pacjenta i jego rodziny, koncentrując się na dostrzeganiu jej mocnych stron. Na tej podstawie wypracowywane są dalsze działania w obszarach pracy z samym dzieckiem, z jego opiekunem oraz z pracownikami instytucji środowiska lokalnego (np. przedszkolem, szkołą, kolegami i koleżankami w szkole/przedszkolu lub przedstawicielami pomocy społecznej). Z każdą rodziną pracuje diagnosta, będący osobą z wykształceniem psychologicznym. Na podstawie rozmów określa on indywidualne potrzeby danej rodziny i do nich dostosowuje formy wsparcia.

Opis innowacji po skalowaniu znajduje się tutaj.

Komu służy innowacja?

Rodziny/opiekunowie z dziećmi chorymi onkologicznie.

Kto może wdrażać innowację?
  • Rodziny/opiekunowie z dziećmi chorymi onkologicznie;

  • kadry placówek edukacyjnych (nauczyciele, pedagodzy, szkolni psycholodzy);

  • pracownicy i pracownice szpitali (pielęgniarki i pielęgniarze, lekarki i lekarze).

Produkty powstałe w wyniku testowania

Dokumenty:

  • założenia i wyniki prac;

  • narzędzia do pracy z rodziną z dzieckiem chorym onkologicznie;

  • narzędzia do pracy w obszarze edukacji.

    Doświadczenia z testowania innowacji Model DOM zostały wykorzystane i rozwinięte w ramach programu Wielkopolska Onkologia Dziecięca.

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania

Członkowie rodzin z dziećmi chorym onkologicznie, które brały udział w testowaniu projektu, wskazały kwestie, które poprawiły się w ich życiu dzięki udziałowi w przedsięwzięciu. Jedna z osób jest bardzo zadowolona – uważa, że rozmowy indywidualne z córką oraz trening zainicjowany w szkole podniosły samoocenę dziewczynki i przyczyniły się do zwiększenia jej grona znajomych. Rozmowy z psychologami uzmysłowiły matce, jak duże możliwości posiada jej rodzina. Inna z osób uważa, że każda interwencja psychologiczna była dla niej pomocna, w szczególności jeśli chodzi o umiejętność troszczenia się o siebie, radzenia sobie z chorobą dziecka i lękiem przed jej nawrotem. Osoba ta przyznała również, że na skutek działań podjętych w ramach projektu bardziej siebie akceptuje, jest pewniejsza siebie i spokojniejsza. Opiekunowie osób zależnych najwyżej oceniali działania, które w sposób szybki rozwiązywały problemy (tj. koncentracja na zadaniu) lub były wskazówkami wprost jak radzić sobie z niektórymi tematami, np. propozycje zabaw z dziećmi czy techniki relaksacyjne.

Ocena skuteczności innowacji
Zdecydowanie pozytywna
Czy innowacja została wybrana do upowszechniania?
Tak

Jak wdrożyć innowację?

Kto jest niezbędny do wdrożenia innowacji?
  • Do pracy z rodziną: diagnosta z wykształceniem psychologicznym, który określi potrzeby danej rodziny;

  • lekarz i psycholog szpitalny;

  • do pracy warsztatowej w placówce edukacyjnej: edukator lub nauczyciel, który przeprowadzi warsztaty na podstawie scenariuszy przedstawionych w dokumencie „Narzędzia do pracy w obszarze edukacji”.

Co jest niezbędne do wdrożenia innowacji?

Lekarz prowadzący wraz z psychologiem szpitalnym wstępnie wybierają rodziny, u których diagnozują potrzebę wsparcia i które byłyby zainteresowane udziałem w projekcie (sytuacja finansowa rodziny – dobór rodzin, które nie mają wystarczających środków finansowych, by szukać pomocy i wsparcia psychologicznego we własnym zakresie). Diagności biorą pod uwagę także potrzeby zawodowe (bezrobocie/utrata pracy na skutek choroby dziecka), opiekuńczo-wychowawcze, społeczne, rodzinne, w tym małżeńskie oraz związane z relacjami z rodzeństwem i najbliższą rodziną, komunikacyjne, medyczne, szkolne, emocjonalne). Rodzina może zostać zakwalifikowana do programu na każdym etapie leczenia choroby nowotworowej dziecka tj. chemioterapia, operacja, radioterapia, chemioterapia podtrzymująca, okres wyleczenia i bycia pod kontrolą poradni onkologicznej oraz zakończenie leczenia – opieka paliatywna, żałoba, śmierć.

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowani na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content