Wstecz Model mobilnego SPA dla seniora
Kategorie
O innowacji
Innowacja odpowiada na niezaspokojoną potrzebę osób starszych w obszarze wypoczynku, dbania o siebie i pielęgnacji ciała. Wielu seniorów nie stać na dodatkowe usługi pielęgnacyjne, które przyczyniłyby się do poprawy ich dobrostanu.
Dwuosobowe zespoły studentów (po wcześniejszym przeszkoleniu z zakresu planowanych usług SPA) dojeżdżać będą do wytypowanych w wyniku wcześniejszej rekrutacji seniorów (ich prywatnych mieszkań, centrów aktywności senioralnej lub domów pomocy społecznej), którzy nie posiadają przeciwwskazań do zabiegów. Pojedyncza wizyta trwać będzie ok. 2 godzin. W ramach Mobilnego Spa dla seniora przeprowadzonych zostanie 8 wizyt, w trakcie których zostaną wykonane zabiegi: masaż klasyczny (3 zabiegi), masaż ciepłymi kamieniami (3 zabiegi), masaż stemplami ziołowymi (1 zabieg) i rytuały spa (1 zabieg).
Seniorzy.
Uczelnie i szkoły policealne;
domy pomocy społecznej;
centra aktywności senioralnej.
Model innowacji;
zaświadczenie kwalifikacji seniora do zabiegów;
karta SPA seniora i Indywidualny Plan SPA seniora;
karta kwalifikacji studenta do udziału w praktyce;
dziennik praktyki;
regulamin praktyki;
program praktyki;
karta hospitacji praktyki;
wzór certyfikatu;
kwestionariusz wywiadu pogłębionego.
Testowane rozwiązanie znacząco wpłynęło na poprawę jakości życia seniorów. Główny wpływ na uzyskany efekt miało nie tylko wykonywanie zabiegów przez osoby młode, ale także poświęcenie seniorom czasu, zainteresowanie i opiekuńczość wykazana przez praktykantów. Systematyczne wizyty i narzucenie praktykantowi bezpośredniego kontaktu z zależnym seniorem doprowadziło do wzrostu odpowiedzialności młodych ludzi i uwrażliwiło ich na potrzeby osoby zależnej. Doprowadziło to do nawiązania bliższych relacji pomiędzy osobą starszą a praktykantem.
Jak wdrożyć innowację?
Studenci kierunków, których program obejmuje fizjoterapię;
szkoły policealne i inne uczelnie wyższe;
fizjoterapeuci.
Sprzęty stałe: łóżka do masażu, pokrowiec na łóżko do masażu, zestaw kamieni do masażu z podgrzewaczem, podgrzewacz do stempli ziołowych, kominki do aromaterapii, miseczki do przełożenia kosmetyków (szklane lub silikonowe), szpatułki do masek, półwałki rehabilitacyjne, aparat do mierzenia ciśnienia (elektroniczny);
OC i NNW studentów oraz hospitantów;
koszty dojazdu;
opcjonalnie: CD z muzyka relaksacyjną, odtwarzacze przenośne CD.
Kto za tym stoi?
Tel.: 12-683-13-78;
E-mail: dziekanat.tir@awf.krakow.pl;
Strona: wtir.awf.krakow.pl;
Adres korespondencyjny: Al. Jana Pawła II 78, 31-864 Kraków.