Wstecz Muzeum Pamięci
Kategorie
O innowacji
Osoby z chorobami otępiennymi doświadczają szczególnego wykluczenia z życia wspólnotowego i kulturalnego. Specyfika ich stanu zdrowia obarczona jest szeregiem stereotypów, półprawd i negatywnych opowieści, które jeszcze bardziej izolują te osoby w kontaktach z otoczeniem. Dostrzeżenie kultury jako przestrzeni, w której mogą odbywać się ważne procesy (w tym terapeutyczne), jest ważnym zadaniem, przed którym powinny stanąć publiczne instytucje kultury w Polsce.
W ramach innowacji odbyły się warsztaty muzealne dla osób z chorobami otępiennymi, przeprowadzone zgodnie z przygotowanym przez innowatorki scenariuszem. Na koniec warsztatów uczestnicy otrzymali dyplomy i materiały pamiątkowe, a ich opiekunowie i opiekunki informator (wszystkie materiały znajdują się w poradniku). Poradnik dotyczący prowadzenia warsztatów zawiera ankiety – za ich pomocą można zidentyfikować poziom wiedzy muzealnego zespołu edukacyjnego na temat chorób otępiennych. Pozwoli to zaplanować adekwatne szkolenia. Do analizy danych pozyskanych z ankiet wykorzystać należy raport (również dostępny w poradniku).
Osoby starsze ze zdiagnozowaną chorobą otępienną;
ich opiekunowie i rodzina.
Kierownictwo instytucji lub jej personel;
osoba spoza muzeum (np. opiekun rodzinny albo instytucjonalny, inna osoba zainteresowana podnoszeniem jakości życia rodzin, których częścią jest osoba z chorobą otępienną).
Model prowadzenia warsztatów wraz z poradnikiem dla organizatorów.
Innowacja stworzyła osobom z chorobami otępiennymi warunki do kontaktu z kolekcjami sztuki, a edukatorki i edukatorów muzealnych wyposażyła w wiedzę niezbędną do pracy z tą grupą odbiorców. Tym samym ograniczyła społeczną izolację osób starszych, przynosząc radość i uśmiech na twarzach seniorek i seniorów oraz dając wytchnienie ich opiekunkom i opiekunom.
Jak wdrożyć innowację?
Przedstawiciel instytucji kulturalnej, który chciałaby wdrażać innowację;
osoby z grupy docelowej i ich opiekunowie.
Instytucja kulturalna;
dostęp do poradnika.
Kto za tym stoi?
E-mail: fundacja@wyspypamieci.com.pl;
Strona: www.wyspypamieci.com.pl.
Pliki do pobrania
- Modelowe rozwiązanie
- Dyplom
- Informator dla Uczestników
- Kostka - komplet bez obrazów
- Kostka - komplet z obrazami
- Logotyp
- Plakat
- Prezentacja dla Edukatorów
- Ankieta wstępna dla Instytucji w formacie ODT
- Ankieta wstępna dla Instytucji w formacie PDF
- Ankieta wstępna dla Odbiorców w formacie ODT
- Ankieta wstępna dla Odbiorców w formacie PDF
- Rezultaty-CC
- Zestaw zdjęć reportażowych
- Zestaw materiałów upowszechnieniowych
- Film długi i krótki
Materiały wideo
Inne linki
https://wyspypamieci.com.pl/muzeum-pamieci/