Wstecz Obywatelski budzik
Kategorie
O innowacji
Aktywizacja osób z niepełnosprawnością intelektualną jest na niskim poziomie. Ich wsparcie nie obejmuje zwiększenia zaangażowania tych osób w obszarze działalności obywatelskiej. Dotychczas nie podejmowano również działań na rzecz upodmiotowienia obywatelskiego osób z niepełnosprawnością umysłową.
Innowacyjność pomysłu polega na opracowaniu modelowej usługi, która zawiera program wprowadzania osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w wiedzę na temat podstawowych praw obywatelskich oraz system szkoleń warsztatowych, które pozwolą na wykorzystanie istniejących narzędzi partycypacji obywatelskiej, takich jak: konsultacje społeczne, budżet obywatelski, tworzenie grup inicjatywnych i stowarzyszeń, dochodzenie praw konsumenckich. To innowacja obejmująca działania obywatelskie, budowanie więzi, pobudzenie wrażliwości obywatelskiej bez ograniczeń i wykluczeń.
Innowacja służy wszystkim grupom biernym społecznie, a szczególnie grupom defaworyzowanym, m in:
osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności;
opiekunom OzN i zależnych;
osobom starszym;
samotnym matkom;
osobom długotrwale bezrobotnym i biernym zawodowo.
Podmioty pomocy społecznej;
placówki wsparcia;
organizacje pozarządowe;
Centra Organizacji Społecznych oraz Centra Aktywności Lokalnej, które dysponują osobami o kompetencjach odpowiednich do opisanych zadań lub mogące zatrudnić takie osoby z zewnątrz.
Model szkolenia opiekunów osób zależnych w zakresie praw konsumenckich i ich dochodzenia;
scenariusze warsztatów dla osób zależnych i ich opiekunów z zakresu budżetu obywatelskiego, dochodzenia swoich praw oraz konsultacji społecznych.
W trakcie przeprowadzonych działań osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie zapoznali się z metodami i technikami partycypacji społecznej. Doprowadzono do wzrostu ich kompetencji społecznych i obywatelskich, rozwinięto tożsamość lokalną i pozytywne związki z miastem oraz rozwinięto umiejętność kreatywnego myślenia.
Jak wdrożyć innowację?
Terapeuci;
animatorzy środowiskowi;
pracownicy socjalni;
osoby z doświadczeniem przy realizacji konsultacji społecznych.
Do realizacji działań objętych programem usługi powinna być zapewniona sala szkoleniowa (dostosowana do wielkości grupy) z wyposażeniem multimedialnym, a także mniejsze pomieszczenie do przeprowadzania konsultacji indywidualnych. Pożądany jest dostęp do Internetu. Pozostałe działania uczestnicy wykonują i w swoim środowisku, i w trakcie wizyt studyjnych.
Koszty realizacji innowacji uzależnione są od aktualnie obowiązujących stawek na rynku pracy i obejmują przede wszystkim wynagrodzenie dla ekspertów prowadzących zajęcia szkoleniowe i warsztatowe oraz konsultacje indywidualne. Inne koszty to wynajem sali i eksploatacji sprzętu, a także przygotowanie materiałów szkoleniowych oraz ewentualne koszty refundacji dojazdów, serwisu kawowego oraz cateringu. Całkowity koszt realizacji innowacji to kwota 79 240 zł.