Wstecz Ogród leczy
Kategorie
O innowacji
Innowacja “Ogród leczy” odpowiada na dwa problemy. Pierwszym z nich jest ograniczony dostęp osób poruszających się na wózkach inwalidzkich do rehabilitacji: zbyt mała częstotliwość i liczba zabiegów, odległe terminy wizyt w ramach świadczeń NFZ, trudności z dostępem do skierowań, zbyt rzadkie uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych i w leczeniu sanatoryjnym.
Drugim problemem jest utrudniony dostęp osób poruszających się na wózkach inwalidzkich do obcowania z przyrodą, choćby własnym ogródkiem. Osoby te nie są w stanie schylić się, podnieść ciężkiej konewki czy przekopać gleby; dodatkowe trudności może im też sprawiać poruszanie się po wąskich alejkach.
Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, które z powodów zdrowotnych lub wiekowych nie są w stanie uprawiać ogródków.
Ośrodki rehabilitacyjne;
sanatoria;
domy pomocy społecznej i inne ośrodki opiekuńcze;
organizacje zajmujące się pracą z osobami poruszającymi się na wózkach;
szkoły i uczelnie ogrodnicze.
Modelowy ogród hortiterapeutyczny, dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, który znajduje się na terenie Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży “Helenów” w Warszawie;
pięć przewodników dotyczących budowy, finansowania i projektowania ogrodu hortiterapeutycznego.
Jak wdrożyć innowację?
Koordynator projektu;
projektant ogrodu;
podwykonawcy (budowa rabat, nawierzchni, kompostownika itd).
Koszt stworzenia ogrodu zależy od jego wielkości i rozwiązań w nim zastosowanych, ale należy się spodziewać, że cena wyniesie ok. 30-40 tys. złotych. Głównymi składowymi tego przedsięwzięcia będą: projekty koncepcyjny i wykonawczy, przystosowanie terenu, budowa elementów ogrodu (rabaty), koszt zakupu roślin oraz koszt pracy robotników.