Wstecz Ogród leczy

Ogród społeczny przystosowany do potrzeb osób na wózkach wraz z przewodnikiem jak stworzyć takie miejsce samemu.
Zdjęcie Ogród leczy

Kategorie

O innowacji

Charakter innowacji
Produkt
Problem, na który odpowiada innowacja

Innowacja “Ogród leczy” odpowiada na dwa problemy. Pierwszym z nich jest ograniczony dostęp osób poruszających się na wózkach inwalidzkich do rehabilitacji: zbyt mała częstotliwość i liczba zabiegów, odległe terminy wizyt w ramach świadczeń NFZ, trudności z dostępem do skierowań, zbyt rzadkie uczestnictwo w turnusach rehabilitacyjnych i w leczeniu sanatoryjnym.

Drugim problemem jest utrudniony dostęp osób poruszających się na wózkach inwalidzkich do obcowania z przyrodą, choćby własnym ogródkiem. Osoby te nie są w stanie schylić się, podnieść ciężkiej konewki czy przekopać gleby; dodatkowe trudności może im też sprawiać poruszanie się po wąskich alejkach.

Jak działa innowacja?
Innowacja “Ogród leczy” polega na stworzeniu ogrodu hortiterapeutycznego, który umożliwia osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich wykonywanie pracy fizycznej związanej z uprawą roślin. Hortiterapia, czyli terapia ogrodem lub ogrodoterapia, jest nowoczesną metodą terapii zajęciowej, wykorzystującą szeroko pojętą pracę z roślinami oraz bierne i czynne przebywanie w ogrodzie. Ponieważ osoby na wózkach inwalidzkich nie mogą w sposób wygodny sięgać do ziemi, innowacja zakłada stworzenie rabat na podwyższeniu. Drewniana konstrukcja rabaty pozwala wjechać wózkiem pod donicę, co znacząco ułatwia prace ogrodnicze. Jednym z celów innowacji jest zbudowanie społeczności złożonej z osób z niepełnosprawnościami fizycznymi, które będą się czuły współodpowiedzialne za uprawiany przez siebie ogród. W ramach pilotażu innowacji powstały podręczniki podpowiadające, w jaki sposób można samodzielnie założyć ogród i jak organizować pracę wokół niego.
Komu służy innowacja?

Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, które z powodów zdrowotnych lub wiekowych nie są w stanie uprawiać ogródków.

Kto może wdrażać innowację?
  • Ośrodki rehabilitacyjne;

  • sanatoria;

  • domy pomocy społecznej i inne ośrodki opiekuńcze;

  • organizacje zajmujące się pracą z osobami poruszającymi się na wózkach;

  • szkoły i uczelnie ogrodnicze.

Produkty powstałe w wyniku testowania
  • Modelowy ogród hortiterapeutyczny, dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, który znajduje się na terenie Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży “Helenów” w Warszawie;

  • pięć przewodników dotyczących budowy, finansowania i projektowania ogrodu hortiterapeutycznego.

Rezultaty osiągnięte w wyniku testowania
Osoby, które do tej pory nie miały szansy nigdy pracować z zielenią na świeżym powietrzu, dzięki innowacji mogły w sposób wygodny i samodzielny (nie wymagający np. zejścia z wózka) uprawiać ogród. Podczas realizacji projektu osoby poruszające się na wózkach mogły poznać nowe osoby lub zacieśnić znajomości, spróbować nowej aktywności czy przekonać się o terapeutycznym działaniu ogrodu.
Czy innowacja została wybrana do upowszechniania?
Tak

Jak wdrożyć innowację?

Kto jest niezbędny do wdrożenia innowacji?
  • Koordynator projektu;

  • projektant ogrodu;

  • podwykonawcy (budowa rabat, nawierzchni, kompostownika itd).

Co jest niezbędne do wdrożenia innowacji?

Koszt stworzenia ogrodu zależy od jego wielkości i rozwiązań w nim zastosowanych, ale należy się spodziewać, że cena wyniesie ok. 30-40 tys. złotych. Głównymi składowymi tego przedsięwzięcia będą: projekty koncepcyjny i wykonawczy, przystosowanie terenu, budowa elementów ogrodu (rabaty), koszt zakupu roślin oraz koszt pracy robotników.

Kto za tym stoi?

Typ innowatora
Grupa nieformalna
Instytucja wspierająca rozwój innowacji
string(3) "491" string(36) "5e15c065-e210-498e-b05b-94adc6f1b883"
Inkubator pomysłów [2020-23]

Pliki do pobrania

Jeśli nie zaznaczono inaczej, materiały na stronie udostępniane są na licencji Creative Commons Attribution 4.0 License, a kod i oprogramowanie na licencji GNU General Public License v.3. Więcej informacji w Regulaminie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o innowacji? Napisz do nas!

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Please fill out this field

Wysyłanie...

Twoja wiadomość została wysłana.

Niestety wystąpił błąd podczas wysyłki. Spróbuj jeszcze raz lub skontaktuj się z nami.

Skip to content